Strony przyszłej umowy w sprawie zamówienia publicznego tj. zamawiający i wykonawca dysponują – co do zasady – swobodą kształtowania treści umowy, niemniej jednak swoboda ta nie jest nieograniczona. Postanowienia umowy nie mogą naruszać istoty i charakteru danego zobowiązania, bezwzględnie obowiązujących przepisów oraz ogólnych zasad słuszności, dobrych obyczajów, uczciwości, czy rzetelności, które mieszczą się w pojęciu zasad współżycia społecznego (wyrok KIO z 21 stycznia 2020 r., sygn. akt KIO 61/20).
Zgodnie z art. 647 1 § 1 i 6 kc, inwestor odpowiada solidarnie z wykonawcą (generalnym wykonawcą) za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy z tytułu wykonanych przez niego robót budowlanych, których szczegółowy przedmiot został zgłoszony inwestorowi przez wykonawcę lub podwykonawcę przed przystąpieniem do wykonywania tych robót, zaś postanowienia umowne sprzeczne z § 1–5 są nieważne. Kwestie związane z podwykonawstwem zostały też uregulowane w art. 143a–143d ustawy Pzp.
Zamawiający nie może kształtować postanowień umowy w sprawie zamówienia publicznego w sposób sprzeczny ze wskazanymi wyżej regulacjami.
Więcej na temat kształtowania umów o zamówienia publiczne piszemy m.in. tutaj:
Opracowanie: