W przypadku spółki osobowej, w której wspólnicy będą samodzielnie świadczyli pracę w zakresie określonych przez zamawiającego czynności, brak jest możliwości zastosowania obowiązku zatrudniania takich osób na umowę o pracę (wyrok KIO z 24 listopada 2016 r., sygn. akt KIO 2101/16).
Izba analizowała m.in., jak należy zastosować art. 29 ust. 3a ustawy Pzp, w przypadku gdy wykonawcą będzie spółka osobowa, w której to wspólnicy będą wykonywali czynności określone przez zamawiającego. W zakresie tym KIO stwierdziła: „Czytając literalnie przepis art. 29 ust. 3a ustawy Pzp, należałoby dojść do wniosku, że osoba prowadząca działalność gospodarczą nie jest w stanie spełnić wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, a więc nie może wziąć udziału w przetargu. Z drugiej jednak strony, trudno dyskryminować przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.
Dlatego też art. 29 ust. 3a ustawy Pzp należy interpretować przez pryzmat celu, jaki przyświecał ustawodawcy. Celem tym było położenie kresu patologii związanej z wymuszaniem na pracownikach zgody na pracę na umowach śmieciowych. Artykuł 29 ust. 3a ustawy Pzp dotyczy bowiem stosunków między wykonawcą a pracownikami. Mamy tutaj do czynienia z czynnościami podejmowanymi bezpośrednio przez wykonawcę, których przepis ten nie obejmuje”.