Ustawa o poszkodowanych podwykonawcach wymaga poprawy

Stan prawny na dzień: 02.12.2013
41387053

Do 9 grudnia można składać opinie na temat proponowanych zmian w ustawie o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych.

Głównym celem ustawy jest pomóc podwykonawcom pracującym dla wykonawców, którzy zbankrutowali realizując umowy dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad lub zakończyli prace nie płacąc wynagrodzenia firmom podwykonawczym. Projekt zmiany ustawy skierowało do konsultacji byłe Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z powodu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował kilka przepisów ustawy z 28 czerwca 2012 r. Trybunał 18 czerwca 2013 roku rozpoznał sprawę na wniosek Prezydenta i uznał za niezgodne z konstytucją ograniczenie prawa dochodzenia należności tylko do małych i średnich przedsiębiorstw, nie uwzględniając praw dużych firm. Projekt zmiany ustawy likwiduje to rozróżnienie.

Ponadto TK zakwestionował przepis ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych mówiący o tym, że gdy wykonawca ogłosił upadłość przed wejściem w życie ustawy (tj. przed 3 sierpnia 2012 r.), z masy upadłościowej wyłączano zabezpieczenie należytego wykonania umowy wniesione w pieniądzu, które GDDKiA zatrzymywała. Trybunał stwierdził, że takie rozwiązanie może powodować zmniejszenie ochrony praw majątkowych innych niż GDDKiA wierzycieli upadłego. Projekt resortu transportu likwiduje takie ograniczenie.

Jak twierdzi Polski Kongres Drogowy - Po wejściu w życie zmienionej ustawy, ewentualne wypłaty na rzecz dużych przedsiębiorców będą dokonywane zgodnie z dotychczasową procedurą, a więc mogą zostać sporządzone nowe listy przedsiębiorców spełniających warunki ustawowe (tj. bez dokonywania zmian w listach dotychczasowych). Zasada ta dotyczy również tych dużych przedsiębiorców, których zgłoszenia zostały już rozpatrzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Opinie na temat zaproponowanych zmian w ustawie zbiera Polski Kongres Drogowy zbiera do 9 grudnia 2013 roku. Można je wysyłać na adres: [email protected]

Źródło:

Polski Kongres Drogowy (www.pkd.org.pl)