Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych zwiększająca m.in. próg bagatelności do 30.000 euro to krok w dobrym kierunku, ale nie wystarczający. Według ekspertów Pracodawców RP potrzebne są gruntowna zmiany.
WedługPiotra Wołejko, eksperta Pracodawców RP – konieczne jest wdrożenia przyjętych na początku tego roku dyrektyw unijnych o zamówieniach. Kluczowa zmiana, którą niesie za sobą prawo europejskie, to rezygnacja z kryterium ceny na rzecz jakości wykonania i długookresowych kosztów użytkowania. W Polsce ponad 9 na 10 przetargów rozstrzyga się właśnie na podstawie najniższej ceny. Poza tym warto przypomnieć, że unijny ustawodawca dąży też do pełnej elektronizacji postępowań o udzielenie zamówienia publicznego oraz ograniczenia formalności. To bardzo słuszne działania, dlatego też powinniśmy jak najszybciej wdrożyć te dyrektywy do polskiego prawodawstwa.
Według Wołejko potrzebne jest tak naprawdę przygotowanie całej ustawy Prawo zamówień publicznych od początku, tak by była ona zgodna z regulacjami unijnymi. Ekspert podkreśla, że polski ustawodawca powinien opracować poszczególne jej przepisy w taki sposób, aby nie wprowadzały one żadnych dodatkowych wymogów ponad to, do czego zobowiązują nas dyrektywy unijne.
Pracodawcy RP (http://www.pracodawcyrp.pl/)