Uzasadnione unieważnienie postępowania

Stan prawny na dzień: 16.04.2024
Uzasadnione unieważnienie postępowania

Aby unieważnienie postępowania było uzasadnione Zamawiający zobowiązany jest wykazać wszystkie przesłanki jego unieważnienia, określone w przepisach ustawy.

Zgodnie z art. 255 pkt 5 ustawy Pzp, Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć. Unieważnienie postępowania na tej podstawie prawnej jest zatem możliwe w sytuacji łącznego zaistnienia następujących przesłanek:

  • wystąpienia istotnej zmiany okoliczności, niemożliwej wcześniej (tj. przed wszczęciem postępowania) do przewidzenia,
  • skutku tej zmiany, polegającego na tym, że prowadzenie postępowania lub udzielenie zamówienia nie leży w interesie publicznym.

Zamawiający w informacji o unieważnieniu postępowania, wskazał, że czynność ta uzasadniona jest postawieniem spółki zamawiającej w stan likwidacji i koniecznością zoptymalizowania kosztów prowadzonej działalności. Zaistnienie takiej sytuacji stanowiło - zdaniem Izby - istotną zmianę okoliczności, której nie można było wcześniej przewidzieć. Zamawiający w dacie wszczęcia postępowania, będącego przedmiotem rozpoznania, nie miał żadnych podstaw przewidywać zaistnienia takiej sytuacji finansowej i prawnej, w jakiej znalazł się jeszcze przed zakończeniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Trudno było bowiem zakładać, że Zamawiający powinien brać pod uwagę możliwość wystąpienia tak bezprecedensowych zdarzeń, jak:

  • postawienie Spółki w stan  likwidacji,
  • zawetowanie przez Prezydenta RP ustawy okołobudżetowej przewidującej przyznanie Spółce rekompensaty z tytułu grup społecznych zwolnionych z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego,
  • wstrzymanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wypłaty środków abonamentowych.

Zauważenia wymaga, że wszystkie powyższe okoliczności były faktami notoryjnymi, niewymagającymi szczególnego wykazywania przez Zamawiającego na potrzeby unieważnienia postępowania. Okoliczności te spowodowały, że Spółka znalazła się w sytuacji nadzwyczajnej, jakiej nawet przy zachowaniu najwyższej staranności i ostrożności nie sposób było przewidzieć.

KIO oceniła, że powyższa zmiana okoliczności była nie tylko niemożliwa do przewidzenia, ale również miała charakter istotny.

Sygnatura

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 14 marca 2024 r. sygn. akt  KIO 630/24

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...