Weryfikacja fakultatywnej przesłanki wykluczenia z przetargu z uwagi na zaległości w opłatach publicznoprawnych

Stan prawny na dzień: 18.06.2020
Weryfikacja fakultatywnej przesłanki wykluczenia z przetargu z uwagi na zaległości w opłatach publicznoprawnych

Określona w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy Pzp przesłanka wykluczenia ma charakter fakultatywny. Jej zastosowanie będzie dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, gdy zamawiający w dokumentach postępowania wyraźnie zaznaczy, że z niej korzysta. Wykonawca na potwierdzenie braku wykluczenia zgodnie z omawianym przepisem przedstawia zamawiającemu zaświadczenie z urzędu skarbowego lub ZUS bądź KRUS.

Istotne jest, że wykluczenie na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy Pzp następuje nawet w przypadku, gdy zaległość podatkowa (tak samo jak zaległość w zapłacie opłat i składek) nie została stwierdzona ostateczną decyzją administracyjną lub wyrokiem sądu. Wykonawca może uniknąć wykluczenia, jeśli ureguluje zaległości. Przepis nie wskazuje terminu, w jakim można tego dokonać. KIO stoi na stanowisku, że może to nastąpić nawet po złożeniu oferty.

Ustawa z 11 września 2019 r. ‒ Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2019), która wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., również przewiduje taką podstawę wykluczenia i zachowuje jej fakultatywny charakter. Wprowadza jednak zmianę poprzez jednoznaczne wskazanie momentu, do którego ma nastąpić płatność zaległych podatków, opłat lub składek, aby wykonawca mógł uniknąć wykluczenia z postępowania.

Zgodnie z art. 109 ust. 1 pkt 1 nowego Prawa zamówień publicznych z postępowania wyklucza się oferenta, który naruszył obowiązki dotyczące płatności podatków, opłat lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w art. 108 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp. Aby zapobiec wykluczeniu, wykonawca może odpowiednio przed upływem terminu do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo składania ofert uregulować należne podatki, opłaty lub składki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne wraz z odsetkami lub grzywnami bądź zawrzeć wiążące porozumienie w sprawie spłaty tych należności. 

Więcej w Top temacie Wykluczenie wykonawcy za zaległości w opłatach publicznoprawnych – przegląd ważnych orzeczeń KIO.

 

Autor:

Krzysztof Hodt

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych,

aktualnie główny specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce,

członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce.

Powiązane treści