Treść wezwania do wyjaśnienia kalkulacji ceny wyznacza zakres udzielanych wyjaśnień, określając przy tym granice ich oceny.
Art. 224 ust. 6 ustawy Pzp stanowi "Odrzuceniu, jako oferta z rażąco niską ceną lub kosztem, podlega oferta wykonawcy, który nie udzielił wyjaśnień w wyznaczonym terminie, lub jeżeli złożone wyjaśnienia wraz z dowodami nie uzasadniają podanej w ofercie ceny lub kosztu." Przepis art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp nakazuje więc odrzucić ofertę, która zawiera rażąco niską cenę lub koszt w stosunku do przedmiotu zamówienia. Niemniej jednak w sytuacji, gdy zaoferowana cena lub koszt, lub ich istotne części składowe, wydają się rażąco niskie w stosunku do przedmiotu zamówienia lub budzą wątpliwości zamawiającego co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi w dokumentach zamówienia lub wynikającymi z odrębnych przepisów, zamawiający żąda od wykonawcy wyjaśnień, w tym złożenia dowodów w zakresie wyliczenia ceny lub kosztu, lub ich istotnych części składowych. Jeśli natomiast cena całkowita oferty jest niższa o co najmniej 30% od wartości zamówienia powiększonej o podatek VAT zamawiający obligatoryjnie zwraca się o udzielenie takich wyjaśnień.
Zamawiający wezwał do złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny, natomiast wezwanie to zawierało wyłącznie przywołanie postanowień ustawy Pzp. Nie zawarto w nim bowiem jakich informacji z uwzględnieniem przedmiotu tego konkretnego zamówienia zamawiający oczekuje. KIO uznała, że treść wezwania wyznaczyła więc zakres udzielanych wyjaśnień, określając przy tym granice ich oceny. Istotne było przy tym, że cena była ceną ryczałtową, a SWZ nie zobowiązywała wykonawców do złożenia wraz z ofertą szczegółowego kosztorysu ofertowego. Wykonawcy zobowiązani byli do złożenia wyłącznie kalkulacji ofertowej, w treści którego należało podać jedynie stałą cenę brutto za jeden miesiąc i cenę brutto za 12 miesięcy.
Zamawiający, wzywając wykonawcę do złożenia wyjaśnień nie wymagał przy tym złożenia szczegółowych wyjaśnień. Wezwanie to pozostawiało pewnego rodzaju dowolność, co do tego w jaki sposób i co powinno być przedstawione przez wykonawcę w złożonych wyjaśnieniach. Wykonawca nie był zobowiązany do przedstawienia kosztorysu szczegółowego ani w treści SWZ, ani też w treści skierowanego do niego wezwania. Treść wezwania nie zawierała także żądania zamawiającego do przedstawienia odrębnych kosztów dotyczących określonych usług. A skoro tak nie można wykonawcy było czynić zarzutu braku przedstawienia informacji na temat czasu niezbędnego do wykonania każdej z wyodrębnionych w treści opisu przedmiotu zamówienia czynności oraz związanych z jej realizacją kosztów osobowych, gdyż zamawiający takiego żądania nigdzie nie sformułował.
Wyjaśnienia złożone przez wykonawcę były adekwatne do skierowanego do niego wezwania. Wykonawca odniósł się do każdego ze wskazanych w wezwaniu punktów, co więcej odwołał się także do załączonych do wyjaśnień dokumentów. Natomiast nigdzie nie wymagano podania wszystkich elementów cenotwórczych. Nie wskazano na konkretne pozycje i elementy ceny, które należało wyjaśnić. Wykonawca kalkulując cenę oferty uwzględnił wszystkie okoliczności istotne dla wykonania tego zamówienia. Jego wyjaśnienia, nie były ogólnikowe. Były rzeczowe i zawierały konkretne dane. Do wyjaśnień załączono także wykaz posiadanego sprzętu, który zostanie wykorzystany do realizacji przedmiotowej usługi.
Sygnatura
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 11 marca 2025 r. sygn. akt KIO 427/25