Wkrótce nowa przesłanka zastosowania najszybszej procedury zamówieniowej – trybu z wolnej ręki

Stan prawny na dzień: 17.05.2016
Wkrótce nowa przesłanka zastosowania procedury trybu z wolnej ręki

W przepisach nowelizacji Prawa zamówień publicznych jako przesłankę zastosowania trybu z wolnej ręki przewidziano konstrukcję wyłączenia w przypadku tzw. zamówień in-house. Chodzi o zamówienia udzielane przez zamawiającego m.in.: kontrolowanej przez siebie osobie prawnej, której ponad 90% działalności dotyczy wykonywania zadań powierzonych jej przez zamawiającego, sprawującego kontrolę lub przez inną osobę prawną (i w której nie ma prywatnego kapitału).

Prace nad nowelizacją nadal trwają. Aktualnie projekt znajduje się w Senacie.

Innym przykładem, w którym zamawiający będzie mógł skorzystać z procedury z wolnej ręki będzie zawarcie umowy nastąpi między dwoma zamawiającymi, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  • umowa ustanawia lub wdraża współpracę między uczestniczącymi zamawiającymi w celu zapewnienia wykonania usług publicznych, które są oni zobowiązani wykonać, z myślą o realizacji ich wspólnych celów,
  • wdrożeniem tej współpracy kierują jedynie względy związane z interesem publicznym,
  • zamawiający realizujący współpracę wykonują na otwartym rynku mniej niż 10% działalności będącej przedmiotem współpracy.
Autor:

Justyna Rek-Pawłowska
prawnik, specjalista ds. prawnych w dużej firmie wykonawczej,
redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...