Wykonawca grozi rozwiązaniem umowy z uwagi na podwyżki cen surowców – co może zrobić zamawiający?

Stan prawny na dzień: 23.03.2022
Wykonawca grozi rozwiązaniem umowy z uwagi na podwyżki cen surowców – co może zrobić zamawiający?

Galopująca inflacja, wzrost cen paliw, energii a co za tym idzie także produktów innego typu (np. artykułów spożywczych) powodują, że wykonawcom często nie opłaca się realizować umów o zamówienia publiczne na dotychczasowych warunkach. Mnożą się wnioski o podwyższenie (waloryzację) wynagrodzenia w umowie o zamówienie publiczne z groźbami zerwania kontraktów. Jakie działania może w tej sytuacji podjąć zamawiający?

Rozwiązaniem jest zmiana umowy zgodnie z art. 455 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp. Stosownie do treści tego przepisu do zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego może dojść w przypadku, gdy:

  • konieczność modyfikacji zobowiązania wynika z okoliczności, których zamawiający działający z należytą starannością nie mógł przewidzieć,
  • zmiana nie modyfikuje ogólnego charakteru umowy, a
  • wartość zmiany nie przekracza 50% wartości pierwotnej umowy.

Warto pamiętać, że jeśli zamawiający nie zgodzi się na modyfikację umowy, wówczas wykonawca może chcieć ją wypowiedzieć. Żaden przedsiębiorca nie będzie bowiem chciał realizować kontraktu, na którym traci. Wówczas zamawiający będzie zmuszony zawrzeć nową umowę po przeprowadzeniu kolejnej procedury. Uzyska w niej ceny zgodne z aktualną koniunkturą – a zatem i tak wyższe niż w obecnie realizowanej umowie.

Szczegóły możesz sprawdzić w odpowiedzi na pytanie Czytelnika:

Więcej informacji na temat waloryzacji wynagrodzenia, aneksów do umów, zmian kontraktów w sprawie zamówień publicznych znajdziesz w licznych artykułach na łamach Portalu ZP:

Autor:

Redakcja

Powiązane treści