Odstępstwo od pierwotnego wymogu na etapie oceny ofert stanowiłoby nieuprawnioną zmianę treści siwz i godziłoby w zasadę zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 6 lipca 2017 r., sygn. akt KIO 1226/17).
Wykonawca jest uprawniony do zaskarżenia w odpowiednim momencie postanowienia siwz, z którego wynika obowiązek spełnienia konkretnego wymogu. Prawo do odwołania wobec czynności opisu przedmiotu zamówienia przysługuje mu bowiem na podstawie art. 180 ust. 1 ustawy Pzp. Ponadto w toku postępowania wykonawca może na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy Pzp zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści siwz, w tym także wystąpić z wnioskiem o dopuszczenie do postępowania sprzętów nieposiadających żądanego przez zamawiają go wpisu. Jeżeli wykonawca z tej możliwości nie skorzystał, nie może następnie kwestionować odrzucenia jego oferty jako niezgodnej z treścią siwz.
Agata Hryc-Ląd
praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkoleniowiec, jest doradcą i autorką komentarzy oraz publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych, obecnie koordynuje projekty środowiskowe, współfinansowane ze środków europejskich i „funduszy norweskich” w Państwowym Instytucie Badawczym