Przepis ustawy o kosztach sądowych ustanawiający wysokość opłaty za skargę na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej jest niezgodne z Konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny (wyrok z 15 kwietnia 2014 roku, sygn. akt: SK 12/13).
Zaskarżony przepis to art. 34 ust. 2 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Trybunał uznał, że jest on niezgodny z art. 45 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3, art. 77 ust. 2 i art. 78 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Przywołany przepis ustawy o kosztach sądowych wskazuje, że wnosząc skargę na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, dotyczące czynności podjętej po otwarciu ofert, należy dokonać opłaty stosunkowej w wysokości 5% wartości przedmiotu zamówienia. Przy czym nie może być ona wyższa niż 5.000.000 zł. Spółki, które wniosły skargę do Trybunału Konstytucyjnego tj. firmy Mott MacDonald Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie oraz Mott MacDonald Limited Mott MacDonald House z siedzibą w Croydon, podnosiły m.in., że opłata ta jest rażąco wysoka.
Trybunał umorzył postępowanie w pozostałym zakresie.
Trybunał Konstytucyjny