W rozpoznawanym postępowaniu wykonawca, po zapoznaniu się z ogłoszeniem o zamówieniu, zdecydował się nie brać udziału w postępowaniu. Następnie z uwagi na to, że zamawiający nie przekazał Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej sprostowania, ogłoszenia zmian lub dodatkowych informacji, nie wiedział o zmianie treści SWZ. Takie zaniechanie może być w konkretnych okolicznościach uznane za przejaw naruszenia zasad przejrzystości (uchwała Krajowej Izby Odwoławczej z 21 grudnia 2021 r., sygn. akt KIO/KU 23/21).
Zamawiający odesłał w ogłoszeniu o zamówieniu do postanowień SWZ. Wskazał, że ze względu na ograniczenie techniczne w zakresie liczby znaków, ciąg dalszy znajduje się w dokumentacji postępowania dostępnej na stronie internetowej wskazanej w sekcji I.3 ogłoszenia.
Wyjaśnił także, że w postępowaniu nie było żadnych pytań w tym zakresie, a oferty złożyli zarówno wykonawcy krajowi, jak i zagraniczni. Trudno więc przyjąć, że potencjalny wykonawca, który zapoznał się zarówno z ogłoszeniem o zamówieniu, jak i z SWZ, w zakresie warunku udziału w postępowaniu miał trudności z odczytaniem, które warunki rzeczywiście obowiązują.
W informacji o wyniku kontroli uprzedniej także nie wskazano na naruszenie ustawy Pzp.
Więcej na temat zmiany ogłoszeń i SWZ przeczytasz tutaj: