Zamawiający powinien móc wykazać, że zawężający opis jest niezbędny, aby uzyskać oczekiwany przedmiot, uzasadniony jego obiektywnymi i uzasadnionymi potrzebami. Tym samym może skutecznie zakwestionować zarzut naruszenia art. 29 ust. 2 ustawy Pzp, jeśli wykaże, że opis przedmiotu zamówienia ma źródło w jego uzasadnionych potrzebach lub że wymagania siwz spełniają inne produkty w sposób zapewniający konkurencję (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 30 sierpnia 2017 r., sygn. akt KIO 1718/17).
Zamawiający opisując przedmiot zamówienia, musi mieć na uwadze, że jest uprawniony do zakupu dóbr, które są niezbędne do zrealizowania powierzonych mu zadań, ale powinien mieć także na względzie umożliwienie złożenie oferty jak najszerszemu kręgowi wykonawców. Zamawiający powinien więc przy opisie wymagań rozważyć, gdzie jest granica pomiędzy istotnymi a nieistotnymi cechami, parametrami czy funkcjonalnościami zakupowanych produktów, tak aby mieć pewność, że jego potrzeby zostaną zrealizowane, przy jednoczesnym zagwarantowaniu uczciwej konkurencji.
Oczywiście na tym tle podkreślenia wymaga fakt, że zamawiający nie ma obowiązku umożliwienia dostępu do postępowania wszystkim wykonawcom, którzy funkcjonują w danym segmencie rynku, jednakże wyeliminowanie części z nich już na etapie opisu przedmiotu zamówienia musi być obiektywnie uzasadnione (por. uchwała z 13 maja 2016 r KIO-KD 32/16).