Zamawiający może nie odebrać obiektu, tylko wówczas gdy stwierdził w nim istotne wady

Stan prawny na dzień: 09.08.2022
Zamawiający może nie odebrać obiektu, tylko wówczas gdy stwierdził w nim istotne wady

Jeżeli zamawiający nie wskazał, że wady nieistotne nie uniemożliwią odbioru robót budowlanych, to nie oznacza to automatycznie, że ma on zamiar postępować niezgodnie z art. 647 Kodeksu cywilnego (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 9 maja 2022 r., sygn. akt  KIO 922/22, KIO 924/22).

Stosownie do art. 647 kc w umowie o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się oddać przewidziany w umowie obiekt, wykonany zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej. Inwestor (tu zamawiający) zobowiązuje się z kolei dokonać wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót. Musi w szczególności:

  • przekazać teren budowy i dostarczyć projekt,
  • odebrać obiekt i
  • zapłacić umówione wynagrodzenie.

Umowa o roboty budowlane jest umową rezultatu, a jej istotą jest osiągnięcie z góry określonego efektu. W świetle art. 647 kc obowiązkiem wykonawcy robót budowlanych jest oddać inwestorowi określony w umowie obiekt, wykonany zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej. Natomiast obowiązkiem inwestora jest m.in. odbiór obiektu i zapłata umówionego wynagrodzenia.

Odmowa odbioru może nastąpić jedynie wówczas, gdy wybudowany obiekt jest dotknięty wadami istotnymi. W sytuacji, gdy wykonawca zgłosił zakończenie robót budowlanych i brak jest wad istotnych, inwestor ma obowiązek odebrać obiekt. Może oczywiście wcześniej ocenić jakość odebranych robót, co może zostać odzwierciedlać protokół odbioru. Przyjętą praktyką jest przy tym wyznaczenie terminu do usunięcia stwierdzonych w toku czynności odbiorowych usterek, które należy rozumieć jako wady nieistotne – wady, które nie uniemożliwiają prawidłowej eksploatacji obiektu. Stwierdzenie takich wad nieistotnych nie daje jednak inwestorowi prawa do odmowy odbioru przedmiotu robót budowlanych.

Odmowa odbioru będzie uzasadniona jedynie w przypadku, gdy stwierdzone wady będą na tyle istotne, że obiekt nie będzie się nadawał do użytkowania. Inwestor może dochodzić usunięcia wad na podstawie uprawnień wynikających z rękojmi lub gwarancji, ale nie wpływa to na obowiązek odbioru robót budowlanych i zapłaty wynagrodzenia za ich realizację.

Jeśli szukasz informacji związanych z realizacją kontraktu w sprawie zamówienia publicznego, zajrzyj tutaj: Współpraca z wykonawcą/Realizacja umowy

Autor:

Redakcja

Powiązane treści