Zamawiający może poprawić inną omyłkę w granicach dopuszczalnych przez ustawę Pzp

Stan prawny na dzień: 29.06.2015
Poprawianie innej omyłki

Pojęcie innej omyłki, co wynika z treści samego przepisu art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp, jest związane z tym rodzajem omyłki, która nie ma charakteru oczywistego. Brak odniesienia w tym przypadku do popełnienia przez wykonawcę omyłki o charakterze oczywistym wprowadza po stronie zamawiającego obowiązek dokonania analizy możliwości poprawienia innej omyłki. Dlatego też sama zasada poprawienia innej omyłki obwarowana jest dodatkowymi wymogami formalnymi, tak aby zmiany następujące w kontekście wprowadzonych poprawek nie mogły doprowadzić do zmiany treści oferty.

Zmiana treści oferty polegająca na zastąpieniu przez zamawiającego w ramach procedury konwalidacji opartej na art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp wymienionych w ofercie przetargowej asortymentów niespełniających stawianych im wymagań przez zamawiającego na takie, które te wymagania spełniają, stanowić będzie w konsekwencji istotną zmianę treści oferty. Zamawiający nie może przekroczyć uprawnień w zakresie poprawienia innej omyłki, np. poprzez dokonanie arbitralnego wykreślenia z formularza asortymentowego przedmiotów zamówienia nieodpowiadających wymaganiom zamawiającego, zmieniając ich nazwę oraz numer katalogowy. Spowodowałoby to, że oferta byłaby konwalidowana w sposób niezgodny z przepisami ustawy Pzp i jednocześnie oferta, która pierwotnie nie spełniałaby warunków zostałaby w sposób nieuprawniony poprawiona i uzyskałaby status oferty najkorzystniejszej.

Poprawienie innej omyłki, nawet w przypadku gdy wykonawca wyraża zgodę na dokonanie określonej poprawki, rozpatrywane zawsze powinno być w kontekście ingerencji w treść oświadczenia woli, jakim jest złożona oferta. Ustawodawca uprawnia zamawiającego do takiej ingerencji wyłącznie w sytuacji, gdy chodzi o niezgodność treści oferty z siwz i w konsekwencji nie prowadzi to do istotnej zmiany treści oferty. Należy także zauważyć fakt, że w ramach złożonego przez wykonawcę wyjaśnienia co do treści założonej oferty nie może dojść do negocjowania treści oferty.

Andrzej Łukaszewicz

Andrzej Łukaszewicz

Konsultant Polskiego Związku Rzeczoznawców Zamówień Publicznych, prowadzi szkolenia zarówno dla zamawiających jak i wykonawców, reprezentuje przed Krajową Izbą Odwoławczą, doktorant i wykładowca...