Zamawiający nie ma prawa wzywać wykonawcy do uzupełnienia dokumentu, który zawierał nieprawdziwe informacje

Stan prawny na dzień: 21.12.2021
Zamawiający nie ma prawa wzywać wykonawcy do uzupełnienia dokumentu, który zawierał nieprawdziwe informacje

Instytucja uzupełnienia dokumentu nie służy do zastępowania informacji nieprawdziwych informacjami prawdziwymi. Taka praktyka jest sprzeczna z zasadą uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 29 września 2021 r., sygn. akt  KIO 2720/21).

Artykuł 128 ust. 1 ustawy Pzp stanowi, że uzupełnieniu podlega oświadczenie lub dokument, który:

  • nie został złożony,
  • jest niekompletny lub
  • zawiera błędy.

Okoliczność, gdy dokument lub oświadczenie zawierają informacje niezgodne ze stanem faktycznym, nie obejmuje żadnej z powyższych sytuacji. W takiej sytuacji zamawiający ma obowiązek wykluczyć wykonawcę z postępowania na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 10 ustawy Pzp. Nie może zastosować tutaj procedury z art. 128 ust. 1 ustawy Pzp.

Przedstawione stanowisko potwierdza orzecznictwo KIO wydane na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy Pzp z 29 stycznia 2004 r. np. wyroki o sygn. akt KIO 905/20, KIO 113/18, KIO 116/18, KIO 1036/19).

Autor:

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...
Słowa kluczowe:
wykluczenie wykonawcy