Nowelizacja ustawy Pzp, która zaczęła obowiązywać 28 lipca br., zniosła konieczność stosowania trybu z wolnej ręki do udzielenia zamówienia uzupełniającego. Wolno je zlecić po prostu poprzez zmianę umowy z wykonawcą dokonywaną stosownym aneksem. Dotyczy to również kontraktów zawartych przed 28 lipca br.
Jak wskazuje UZP: „W wyniku nowelizacji usunięto formalnie z ustawy Pzp możliwość udzielania zamówień uzupełniających w oparciu o dotychczasowe przesłanki ustawowe określone w art. 67 ust. 1 pkt 6 i 7. Znowelizowane przepisy przewidują jednak możliwość zlecenia dotychczasowych zamówień uzupełniających w przypadku umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw, jednak samo udzielenie takiego zamówienia uzupełniającego następować będzie w drodze zmiany umowy zawartej w wyniku przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia podstawowego, a nie udzielania odrębnego zamówienia w trybie z wolnej ręki”.
Powyższa kwestia została uregulowana w przepisach przejściowych nowelizacji a dokładnie w jej art. 19. I tak stosownie do art. 19 ust. 3 pkt 2 lit. b ustawy nowelizującej dopuszczalne są zmiany umów w sprawie zamówienia publicznego zawartych:
1) przed dniem wejścia w życie nowelizacji lub
2) w wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wszczętego przed dniem wejścia w życie nowelizacji w przypadku udzielenia wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień uzupełniających.
Chodzi o zamówienia, które spełniają następujące warunki:
1) są udzielane w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego,
2) zrealizuje je dotychczasowy wykonawca usług lub robót budowlanych,
3) wartość zamówień stanowi nie więcej niż 50% wartości zamówienia podstawowego,
4) zamówienia polegają na powtórzeniu tego samego rodzaju zamówień co podstawowe,
5) zamówienie podstawowe zostało udzielone w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego,
6) zamówienie uzupełniające było przewidziane w ogłoszeniu o zamówieniu dla zamówienia podstawowego i jest zgodne z jego przedmiotem.
Art. 19 ust. 3 pkt 2 lit. c ustawy nowelizującej stanowi, że zmiana umowy będzie dopuszczalna w przypadku udzielania zamówień uzupełniających także względem dostaw. Różnice względem powyżej wymienionych przesłanek udzielenia zamówień uzupełniających przedstawiają się następująco:
1) zamówienie może stanowić nie więcej niż 20% wartości zamówienia podstawowego,
2) zamówienie polega na rozszerzeniu dostawy, jeżeli zmiana wykonawcy powodowałaby konieczność nabywania rzeczy o innych parametrach technicznych, co powodowałoby niekompatybilność techniczną lub nieproporcjonalnie duże trudności techniczne w użytkowaniu i dozorze.
Źródło: www.uzp.gov.pl; „Pytania i odpowiedzi dotyczące przepisów nowelizacji ustawy Pzp z dnia 22 czerwca 2016 r.”