Tryb zamówienia z wolnej ręki – dowiedz się, jak wygląda procedura

Stan prawny na dzień: 03.11.2022
Tryb zamówienia z wolnej ręki – dowiedz się, jak wygląda procedura

Zamówienie z wolnej ręki polega na tym, że w postępowaniu po stronie wykonawcy, występuje wyłącznie jeden podmiot. Zamawiający po negocjacjach z jednym wykonawcą podpisuje z nim umowę. Tryb ten całkowicie wyłącza konkurencję, dlatego wolno go zastosować, wyłącznie w sytuacjach dopuszczonych ustawą Pzp. Jak przeprowadzić procedurę z wolnej ręki? Czy w trybie z wolnej ręki wykonawca składa ofertę? Jak przebiega wszczęcie tej procedury? Jak przygotować zaproszenie do negocjacji w trybie z wolnej ręki? Czy  sprawdzać przesłanki wykluczenia wobec wykonawcy? W jakiej formie odbywa się komunikacja w trybie z wolnej ręki? Na i inne praktyczne pytania odpowiadamy w artykule.

W tym artykule
  • Wszczęcie zamówienia z wolnej ręki następuje poprzez zaproszenie do negocjacji. Zaproszenie do negocjacji musi zawierać m.in. projektowane postanowienia przyszłej umowy w sprawie zamówienia. Zatem negocjacje, jakie potem przeprowadzi zamawiający z wykonawcą, nie będą mogły dotyczyć każdego bez wyjątku aspektu realizacji zamówienia. Pewien zarys zamawiający musi określić już w zaproszeniu do negocjacji.
  • W procedurze z wolnej ręki ustawa Pzp nie wymaga składania oferty. Jeśli wykonawca taką przedstawia, to należy ją potraktować jako punkt wyjścia do dalszych negocjacji.
  • Zamawiający w każdej procedurze udzielenia zamówienia musi zweryfikować brak obligatoryjnych podstaw wykluczenia wykonawcy z postępowania. Dotyczy to również procedury zamówienia z wolnej ręki. 
  • To zamawiający zdecyduje, czy w przypadku zamówienia unijnego, zweryfikuje przesłanki wykluczenia tylko na podstawie podmiotowych środków dowodowych czy zażąda także JEDZ.
  • Komunikacja w trybie z wolnej ręki musi się odbywać elektronicznie. Dotyczy to m.in. przekazania zaproszenia do negocjacji oraz przesłania przez wykonawcę dokumentów i oświadczeń w zakresie przesłanek wykluczenia z postępowania. Negocjacje mogą być w ramach wyjątku prowadzone ustnie.

O tym, kiedy można skorzystać z trybu zamówienia wolnej ręki, piszemy w artykule: Zamówienia z wolnej ręki 2023 – przesłanki stosowania trybu w nowym Pzp

Skorzystaj ze schematu procedury z wolnej ręki w formacie pdf: Tryb zamówienia z wolnej ręki (plakat/schemat do wydruku PDF)

Pozostało jeszcze 95% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...