Czy gmina w celu zawarcia umowy na dostawę wody i odprowadzanie ścieków do budynku urzędu miasta musi przeprowadzić postępowanie w trybie ustawy Pzp tj. z art. 305 pkt 1 w zw. z art. 214 ust. 1 pkt 1? Umowa będzie zawierana ze spółką, w której gmina ma 100% udziałów, będącą jedynym podmiotem świadczącym takie usługi na terenie gminy. Szczegóły związane z tym zagadnieniem sprawdź w krótkim artykule.
W tym przypadku gmina udzieli zamówienia, o którym mowa w pytaniu, w trybie z wolnej ręki na podstawie art. 305 pkt 1 w zw. z art. 214 ust. 1 pkt 1 lit. a lub w zw. z art., 214 ust. 1 pkt 11 ustawy Pzp.
Zawarcie umowy na dostawę wody i odprowadzanie ścieków do budynku urzędu miasta wiąże się z udzieleniem zamówienia publicznego zdefiniowanego w art. 7 pkt 32 ustawy Pzp, a więc z zawarciem przez zamawiającego odpłatnej umowy, której przedmiotem jest dostawa. Dlatego, jeżeli wartość zamówienia jest równa co najmniej 130.000 zł, wymagane jest stosowanie ustawy Pzp.
Z opisu stanu faktycznego wynika jednak, że nie ma przeszkód aby zawarcie umowy procedować w trybie z wolnej ręki:
1) na podstawie wspomnianego art. 214 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy Pzp, albo
2) zgodnie z art. 214 ust. 1 pkt 11 ustawy Pzp.
Drugi wskazany przepis reguluje kwestię zamówienia tzw. in-house udzielanego przez zamawiających publicznych, osobie prawnej, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki: