Zmiana siwz – tak, ale tylko do pewnego momentu

Stan prawny na dzień: 27.04.2020
Zmiana siwz – tak, ale tylko do pewnego momentu

W odróżnieniu od zwykłej wykładni oświadczeń woli na gruncie Kodeksu cywilnego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego nie pozwala interpretatorowi (w przypadku rozpatrywania odwołania – Krajowej Izbie Odwoławczej) na prowadzenie procesu wykładni siwz tak długo, aż przyniesie to efekt. Proces ten jest ograniczony w czasie i zakresie poprzez fakt, że zmiana siwz po otwarciu ofert nie jest już możliwa. Wolno jedynie dokonywać wykładni istniejącej treści dokumentacji postępowania. Nie jest natomiast możliwe uzupełnianie siwz nową treścią w postaci twórczej „interpretacji” treści dokumentacji postępowania. Jeżeli wykonawca chce obostrzenia warunków zamówienia, powinien wnioskować o zmianę siwz w drodze zapytań lub środków ochrony prawnej (wyrok KIO z 11 lutego 2020 r., sygn. akt KIO 148/20).

Wykonawcy mają prawo zwrócić się do zamawiającego w trybie art. 38 ustawy Pzp o wyjaśnienie dokumentacji postępowania. Mają także możliwość wniesienia środków ochrony prawnej w odniesieniu do regulacji siwz. Kiedy więc wykonawca dochodzi do przekonania, że realizacja zamówienia powinna mieć pewne obostrzenia, ponieważ w jego odczuciu nie zabezpiecza to jego interesu, to należy zadbać o to na etapie przed składaniem ofert, kiedy siwz może być jeszcze modyfikowana.

Natomiast na etapie badania i oceny ofert usiłowanie nakładania na konkurentów wymagań, których nie ma w treści siwz (i które w znacznej mierze wywodzą się z przyjętego przez odwołującego się wykonawcę, właściwego dla niego, sposobu realizacji usług gospodarki leśnej) stanowiłoby naruszenie naczelnych zasad zamówień publicznych, określonych w art. 7 ust. 1 ustawy Pzp. 

Polecamy inne artykuły o modyfikacjach siwz:

Autor:

Agata Hryc-Ląd

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkoleniowiec, jest doradcą i autorką komentarzy oraz publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...