Nowe oraz zmodyfikowane przesłanki wyłączenia stosowania ustawy Pzp do zamówień:
Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.
Zmiany w Prawie zamówień publicznych wprowadziła ustawa z 8 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa o zmianie ustawy o BFG) – Dz.U. poz. 1598.
Wyłączenia, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 5 i art. 11 ust. 3 ustawy Pzp, przeniesiono w identycznym brzmieniu do art. 11 ust. 5 w pkt 10–12 ustawy Pzp. Dotyczą one niestosowania ustawy Pzp do zamówień o wartości mniejszej niż progi unijne.
W tym samym artykule dodano kolejne wyłączenia w pkt 13 i 14. Mówią one, że przepisów ustawy Pzp nie stosuje się do zamówień o wartości mniejszej niż progi unijne:
13) związanych z zastosowaniem rządowych instrumentów stabilizacji finansowej, o których mowa w ustawie z 12 lutego 2010 r. o rekapitalizacji niektórych instytucji oraz o rządowych instrumentach stabilizacji finansowej (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 124 ze zm.), w szczególności zamówień, których przedmiotem jest:
a) dokonanie oszacowania określonego w art. 19f ust. 8 tej ustawy,
b) świadczenie usług doradztwa, w tym doradztwa strategicznego, ekonomiczno-finansowego, podatkowego, prawnego i informatycznego,
c) powierzenie podmiotowi trzeciemu zarządzania prawami, o których mowa w art. 19b ust. 1 tej ustawy;
14) na usługi Banku Gospodarstwa Krajowego, w zakresie zlecenia przez:
a) ministra właściwego do spraw finansów publicznych spraw i czynności związanych z udzieleniem wsparcia, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z 12 lutego 2009 r. o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1436 ze zm.), lub udzieleniem gwarancji spłaty kredytu refinansowego, o której mowa w art. 4 ust. 1 tej ustawy, w tym związanych z zabezpieczeniem lub obsługą udzielonego wsparcia lub udzielonej gwarancji,
b) Narodowy Bank Polski spraw i czynności związanych z udzieleniem kredytów, o których mowa w art. 42 i art. 43 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 2027 ze zm.), w tym związanych z zabezpieczeniem lub obsługą tych kredytów.
Zmiany te weszły w życie 15 września 2021 r.
Jednocześnie przepis przejściowy ustawy o zmianie ustawy o BFG stanowi, że:
Ustawa o zmianie ustawy o BFG zmodyfikowała także przepisy ustawy z 15 grudnia 2016 r. o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Zmiany te wpływają z kolei na regulacje Prawa zamówień publicznych.
I tak w ustawie o Prokuratorii Generalnej RP:
- przedmiotu wzoru umowy,
- istotnych postanowień umowy,
- ogólnych warunków umowy lub
- projektu umowy
dotyczących zamówień udzielanych na podstawie ustawy Pzp;
Źródło: www.uzp.gov.pl
Opracowanie: