W ustawie o płacy minimalnej za pracę wprowadzono zmiany, które przekładają się także na sposób liczenia wynagrodzenia wykonawcy zamówienia publicznego. Przepisy przejściowe do tej ustawy stosuje się już od 1 września br. Wykonawca ma prawo żądać zmiany wynagrodzenia do 31 grudnia br.
W ustawie z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wskazano nowy sposób obliczania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę poprzez wyłączenie z niego dodatku za staż pracy.
Przepisy przejściowe do tej ustawy umożliwiają uwzględnienie w wynagrodzeniu wykonawcy zamówienia publicznego nowego sposobu obliczania minimalnego wynagrodzenia za pracę. Aby tak się stało, muszą zostać spełnione dwa warunki:
1) ustalenie lub zmiana wynagrodzenia pracownika w związku z nieuwzględnieniem w kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę dodatku za staż pracy ma wpływ na koszty wykonania tego zamówienia i
2) zamówienie stanowi wynik postępowania o udzielenie zamówienia wszczętego przed 1 września 2019 r.
Wykonawca w terminie do 31 grudnia 2019 r. będzie mógł wystąpić do zamawiającego z wnioskiem o przeprowadzenie negocjacji dotyczących zawarcia porozumienia w sprawie odpowiedniej zmiany jego wynagrodzenia. Wykonawca powinien wówczas przedstawić sposób i podstawę wyliczenia tej zmiany.
Wniosek o zmianę wynagrodzenia będzie mógł dotyczyć okresu od 1 stycznia 2020 r. Kwota, o jaką będzie można zmienić wynagrodzenie obejmie sumę wzrostu kosztów wynikających z ustalenia wysokości wynagrodzenia albo podwyższenia dotychczasowego wynagrodzenia o wysokość dodatku za staż pracy. Chodzi w tym przypadku o kwoty przysługujące pracownikom zatrudnionym przy realizacji zamówienia w części pozostałej do wykonania, które powinny być wypłacone w okresie realizacji tej części zamówienia pracownikom, którzy przed dniem wejścia w życie ustawy otrzymywali minimalne wynagrodzenie za pracę uwzględniające ten dodatek.
Zmiany wynikają z ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. poz. 1564), która w zakresie przepisów przejściowych weszła w życie 1 września 2019 r.
Pamiętaj, że ocenę tego, czy wykonawca nie zaoferował rażąco niskiej ceny, należy odnieść także do zastosowanego przez niego wynagrodzenia dla pracowników. Sprawdź dział Rażąco niska cena.
Źródło: www.uzp.gov.pl