Zobowiązanie, w którym podmiot trzeci obiecuje wykonawcy udostępnienie określonego potencjału bądź zasobów (albo inny równoważny dokument), należy złożyć już wraz z ofertą lub wnioskiem o dopuszczenie do udziału w postępowaniu – twierdzą eksperci z UZP.
Jak wynika z odpowiedzi na pytanie o przepisy nowelizacji ustawy Pzp opublikowanej na stronie WWW UZP zobowiązanie podmiotu trzeciego albo inny dokument, służący wykazaniu udostępnienia wykonawcy potencjału przez podmiot trzeci w zakresie określonym w art. 22a ust. 1 ustawy Pzp potwierdza, że wykonawca faktycznie taki potencjał uzyska. W związku z tym dokument ten jest punktem wyjścia do oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu. W pierwszej kolejności zamawiający dokonuje tej oceny na podstawie wstępnego oświadczenia wykonawców składanego albo w formie JEDZ albo własnego „zwykłego” oświadczenia.
Autor odpowiedzi wskazuje: „Dla dokonania wstępnej oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu niezbędne jest ustalenie, w jakim zakresie wykonawca wykazuje spełnianie warunków samodzielnie, a w jakim korzysta z potencjału podmiotu trzeciego i jaki zakres tego potencjału został wykonawcy udzielony, do ustalenia czego niezbędny jest wskazany dokument (przyp. red.: zobowiązanie podmiotu trzeciego).
Jednocześnie zamawiający, oceniając spełnianie warunków udziału w postępowaniu w oparciu o te wstępne oświadczenia, w szczególności jednolity europejski dokument zamówienia, dokonuje także oceny braku podstaw do wykluczenia z postępowania podmiotów trzecich. W celu dokonania takiej oceny zamawiający musi dysponować pełną informacją o tym, że w ogóle potencjał podmiotu trzeciego powinien podlegać jego wstępnej ocenie. Dla osiągnięcia takiego celu konieczne jest złożenie przez wykonawców wraz z ofertą lub wnioskiem o dopuszczenie do udziału w postępowaniu zobowiązania podmiotu trzeciego”.
Dopiero w dalszej kolejności zamawiający zweryfikuje, czy wykonawca spełnia konkretny warunek udziału w postępowaniu, żądając np. wykazu zamówień zrealizowanych przez podmiot trzeci w trybie art. 26 ust. 1 i 2 ustawy Pzp (ewentualnie art. 26 ust. 2f ustawy Pzp).
Źródło: „Pytania i odpowiedzi dotyczące przepisów nowelizacji ustawy Pzp”, www.uzop.gov.pl
Opracowanie: