Norma krajowa, przyjęta w drodze konsensu i zatwierdzona przez krajową jednostkę normalizacyjną, powszechnie dostępną, oznaczona – na zasadzie wyłączności – symbolem PN. Norma ta ustala – do powszechnego i wielokrotnego stosowania – zasady, wytyczne lub charakterystyki odnoszące się do różnych rodzajów działalności lub ich wyników i zmierza do uzyskania optymalnego stopnia uporządkowania w określonym zakresie. System stosowania znaku zgodności z Polską Normą ma na celu promowanie wyrobów o jakości wyznaczonej poziomem wymagań Polskich Norm.
Wyroby spełniające wymagania Polskich Norm oznaczane są na zasadzie dobrowolności znakiem zgodności z Polską Normą. Warunkiem upoważniającym do oznaczenia wyrobu jest uzyskanie certyfikatu zgodności.
Certyfikat zgodności z Polską Normą wydaje:
na wniosek skierowany przez podmiot gospodarczy po przeprowadzeniu, z wynikiem pozytywnym, sprawdzenia wyrobu na zgodność ze wskazaną we wniosku normą lub normami. Uzyskanie certyfikatu jest równoznaczne z uzyskaniem prawa do oznaczenia wyrobu znakiem zgodności z Polską Normą.
Producent lub osoba wprowadzająca wyroby do obrotu może zadeklarować ich zgodność z Polskimi Normami deklaracją zgodności wydaną na własną odpowiedzialność, przy czym wymagania stawiane takiej deklaracji określają Polskie Normy.
Deklaracja zgodności nie upoważnia do oznaczenia wyrobu znakiem zgodności.
Sposób nadawania i wykorzystywania znaku zgodności z Polska Normą, został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu nadawania i wykorzystywania znaku zgodności z Polską Normą o zasięgu krajowym. Polskie normy są opracowywane także w zgodzie z ustawą o normalizacji.
Polska Norma może być wprowadzeniem normy europejskiej lub międzynarodowej. Wprowadzenie to może nastąpić w języku oryginału.
Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne. Polska Norma może być powoływana w przepisach prawnych po jej opublikowaniu w języku polskim. W przypadku innych dokumentów normalizacyjnych, mogą one zostać zachowane w języku oryginału.
Polska Norma korzysta z ochrony jak utwory literackie, a autorskie prawa majątkowe do niej przysługują krajowej jednostce normalizacyjnej. Ochrony tej nie narusza ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
Sprawy sporne wynikające z oceny zgodności z Polską Normą, dotyczące interpretacji postanowień Polskich Norm, rozstrzyga Prezes PKN po zasięgnięciu opinii właściwego komitetu technicznego.
Przestrzeganie normy, co do zasady, nie jest obowiązkowe, chyba że obowiązek ten wynika z prawa powszechnie obowiązującego.
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10.04.2019 r. (sygn. akt II OSK 1486/17), orzeczono iż: „Polska Norma jest normą krajową, przyjętą w drodze konsensu i na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z 2002 r. o normalizacji stosowanie jej jest dobrowolne. Polskie Normy same w sobie nie są źródłami prawa powszechnie obowiązującego. Powoływanie się na te normy jest zasadne tylko wówczas gdy przepis ustawy bądź rozporządzenia bezpośrednio odwołuje się do wymogu ich stosowania”.
W ustawie Pzp zostały wskazane następujące wytyczne w zakresie odwoływania się do norm, w tym Polskiej Normy, w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego:
3. Zamawiający odwołujący się w opisie do norm, jest zobowiązany wskazać, że dopuszcza rozwiązania równoważne tym opisywanym za pomocą norm. Ustawodawca nie doprecyzował tutaj obowiązku wskazywania przez zamawiającego „kryteriów równoważności”. Innymi słowy w przypadku gdy opis przedmiotu zamówienia odnosi się do norm, zamawiający nie może odrzucić oferty tylko dlatego, że oferowane roboty budowlane, dostawy lub usługi nie są zgodne z normami, do których opis przedmiotu zamówienia się odnosi, pod warunkiem że wykonawca udowodni w ofercie, w szczególności za pomocą przedmiotowych środków dowodowych, że proponowane rozwiązania w równoważnym stopniu spełniają wymagania określone w opisie przedmiotu zamówienia.
Zobacz także: NORMA MIĘDZYNARODOWA, MIĘDZYNARODOWE ORGANIZACJE NORMALIZACYJNE, OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA
Podstawa prawna
art. 2 pkt 4, art. 5–7 ustawy z 12 września 2002 r. o normalizacji (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 1483).