PRZEDMIAR ROBÓT BUDOWLANYCH

Stan prawny na dzień: 19.09.2024

Legalną definicję pojęcia „przedmiar robót” można znaleźć w rozporządzeniu ministra rozwoju i technologii z 20 grudnia 2021 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym. Jest to dokument, który zawiera zestawienie, opis i koszty wszystkich niezbędnych prac budowlanych w ramach realizacji inwestycji. Jest podstawą do stworzenia kosztorysu inwestorskiego.

Czym jest przedmiar robót zgodnie z ustawową definicją?

Przepis § 1 pkt 6 przywołanego rozporządzenia wskazuje, że przedmiar robót budowlanych to dokument zawierający zestawienie przewidywanych do wykonania robót podstawowych w kolejności technologicznej ich wykonania, wraz z ich szczegółowym opisem, miejscem wykonania lub wskazaniem podstaw ustalających szczegółowy opis, z obliczeniem i zestawieniem liczby jednostek przedmiarowych robót podstawowych.

Kwestię zakresu i formy przedmiaru robót regulują z kolei przepisy § 6–10 rozporządzenia ministra rozwoju i technologii z 20 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego. Wynika z nich, że przedmiar robót składa się z trzech elementów.

Części przedmiaru robót budowlanych

Przedmiar robót powinien zawierać takie elementy jak:

1)       strona tytułowa zawierająca m.in.: nazwę nadaną zamówieniu przez zamawiającego, adres obiektu budowlanego (a w przypadku braku adresu – opis lokalizacji obiektu budowlanego), nazwy i kody: grup robót, klas robót, kategorii robót (w zależności od zakresu robót budowlanych objętych przedmiotem zamówienia), nazwę i adres zamawiającego, imię i nazwisko osoby opracowującej przedmiar robót (a jeżeli występują to także nazwę i adres podmiotu opracowującego przedmiar robót) oraz datę opracowania;

2)       spis działów przedmiaru robót, który przede wszystkim powinien przedstawiać podział wszystkich prac budowlanych w danym obiekcie na grupy robót według kodów CPV (Wspólnego Słownika Zamówień). Bardziej szczegółowy podział należy przygotować według systematyki ustalonej indywidualnie lub na podstawie systematyki stosowanej w publikacjach zawierających kosztorysowe normy nakładów rzeczowych. W sytuacji, jeżeli roboty budowlane dotyczą wielu obiektów, spisem działów należy objąć dodatkowo podział całej inwestycji na obiekty budowlane. Odrębnym działem przedmiaru dla wszystkich obiektów będzie grupa robót dotycząca przygotowania terenu;

3)       tabela przedmiaru robót, która zawiera pozycje przedmiarowe odpowiadające poszczególnym robotom podstawowym. Nie uwzględnia się w niej jednak robót tymczasowych, czyli tych, która są projektowane i wykonywane jako potrzebne do wykonania robót podstawowych, ale nie są przekazywane zamawiającemu i są usuwane po wykonaniu robót podstawowych.

Każda pozycja przedmiarowa musi mieć następujące dane:

  • numer pozycji przedmiaru;
  • kod pozycji przedmiaru, określony zgodnie z ustaloną indywidualnie systematyką robót lub na podstawie wskazanych publikacji zawierających kosztorysowe normy nakładów rzeczowych;
  • numer specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych, zawierającej wymagania dla danej pozycji przedmiaru;
  • nazwę i opis pozycji przedmiaru oraz obliczenia liczby jednostek miary dla pozycji przedmiarowej;
  • jednostkę miary, której dotyczy pozycja przedmiaru;
  • liczbę jednostek miary pozycji przedmiaru wyliczoną na podstawie rysunków w dokumentacji projektowej, wyłącznie w sposób zgodny z zasadami podanymi w specyfikacjach technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych; dopuszczalne jest, aby nie zamieszczać obliczeń ilości jednostek miary w danej pozycji przedmiaru lecz dołączyć je do przedmiaru robót.

Przedmiar robót jako część dokumentacji projektowej

Przedmiar robót jest także elementem dokumentacji projektowej. Dokumentacja projektowa służąca do opisu przedmiotu zamówienia na wykonanie robót budowlanych, dla których jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę albo zgłoszenie robót budowlanych, do którego dołącza się projekt budowlany zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, składa się w szczególności z:

1)       projektu budowlanego w zakresie uwzględniającym specyfikę robót budowlanych;

2)       projektu wykonawczego w zakresie, o którym mowa w § 5;

3)       przedmiaru robót w zakresie, o którym mowa w § 6.

Z kolei dokumentacja projektowa służąca do opisu przedmiotu zamówienia na wykonanie robót budowlanych, dla których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę albo zgłoszenie robót budowlanych, do którego dołącza się projekt budowlany zgodnie z ustawą z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, składa się w szczególności z:

1)       planów, rysunków lub innych dokumentów umożliwiających jednoznaczne określenie rodzaju i zakresu robót podstawowych oraz uwarunkowań i dokładnej lokalizacji ich wykonywania;

2)       przedmiaru robót w zakresie, o którym mowa w § 6;

3)       projektów, pozwoleń, uzgodnień i opinii wymaganych odrębnymi przepisami.

Ważne przy tym, że jeżeli zamówienie na roboty budowlane, o których mowa powyżej, jest udzielane w trybie zamówienia z wolnej ręki lub w projektowanych postanowieniach umowy przyjęto zasadę wynagrodzenia ryczałtowego, dokumentacja projektowa może nie obejmować przedmiaru robót.

Czynności realizowane na podstawie przedmiaru robót w zamówieniu publicznym – ważne dla zamawiającego i wykonawcy

W zamówieniach publicznych przedmiar robót pełni podwójną rolę. Z jednej strony jest elementem ustalenia wartości szacunkowej zamówienia na roboty budowlane. Wartość taką ustala się na podstawie kosztorysu inwestorskiego sporządzanego metodą kalkulacji uproszczonej, polegającą na obliczeniu wartości kosztorysowej robót objętych przedmiarem robót jako sumy iloczynów liczby jednostek przedmiarowych robót podstawowych i cen jednostkowych robót podstawowych bez podatku od towarów i usług. Z drugiej strony przedmiar robót stanowi podstawę przygotowania oferty (wyceny zamówienia) przez wykonawcę przy zamówieniu na roboty budowlane najczęściej rozliczane kosztorysowo.

Autor:

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce.
Słowa kluczowe:
przedmiar robót