artykuły rolno-spożywcze

Zamówienie na dostawy artykułów spożywczych – szacowanie, kryteria oceny ofert, czas trwania umowy

Zamówienie na dostawy artykułów spożywczych – szacowanie, kryteria oceny ofert, czas trwania umowy

Nowa ustawa Pzp z 1 stycznia 2021 r. zmodyfikowała zasady szacowania dostaw różnego rodzaju podobnych artykułów. Pojawiły się m.in. wątpliwości, czy zakup różnych środków spożywczych należy realizować stosownie do łącznej ich wartości, czy też nadal można grupować je jako osobne asortymenty. Odpowiedź m.in. na to pytanie publikujemy w artykule poniżej. Z opracowania dowiesz się także, na jaki czas wolno podpisać umowę na zamówienie dostaw artykułów spożywczych oraz jakie kryteria poza ceną można zastosować przy tego rodzaju zamówieniu. Poniżej 3 pytania naszych Czytelników dotyczące wskazanych kwestii oraz praktyczne wyjaśnienia eksperta.

W artykule przeczytasz:

  • Czy wolno osobno szacować dostawy nabiału, mięsa, warzyw itp.?
  • Na jaki okres wolno podpisać umowę na dostawę artykułów spożywczych do szkolnego internatu?
  • Kryteria oceny ofert w postępowaniu na dostawy artykułów spożywczych 

W opracowaniu m.in.:

  • Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, zamawiający ma obowiązek oszacować łącznie nie tylko tożsame dostawy, ale również i te podobne. Aby stwierdzić istnienie podobieństwa, drugorzędne znaczenie ma tożsamość wykonawcy rozumiana na dotychczasowych zasadach.
  • Ustawa Pzp nie określa wytycznych w zakresie terminu realizacji kolejnych umów na dostawy artykułów spożywczych. Wyjątkiem jest wymóg zawarcia umowy na czas określony, co do zasady 4-letni. Istnieją przy tym ustawowe przesłanki, które dopuszczają, aby umowę podpisać na okres dłuższy.
  • W przypadku umowy na okres wrzesień-czerwiec może się okazać, że zamawiający powinien dodatkowo „domówić” dostawy w okresie letnim. Taką umowę, choć krótszą i na mniejszą wartość, trzeba będzie zawrzeć w procedurze stosownej dla wartości zakupów spożywczych w okresie 12 miesięcy.
  • Zamawiający nie musi stosować kryteriów jakościowych, jeśli tylko sporządzi precyzyjny opis zamawianych dostaw. Z pewnością należy stosować tutaj kryteria jakościowe, które zapewnią efektywność zakupu i unikać kryteriów pozornych.