wykonanie orzeczenia

e-certis

Internetowe repozytorium zaświadczeń e-Certis w orzecznictwie KIO

Baza e-Certis jest narzędziem wspierającym zamawiających w weryfikacji zagranicznych dokumentów. Czy dane zawarte w tym repozytorium mają wiążący charakter? Co zrobić w przypadku rozbieżności pomiędzy dokumentami złożonymi przez wykonawcę a informacjami zawartymi w systemie e-Certis? Czy dane pochodzące z bazy są nadrzędne w stosunku do aktu wykonawczego dotyczącego dokumentów (środków podmiotowych)? Odkryj internetowe repozytorium zaświadczeń e-Certis w orzecznictwie KIO, sprawdź co mają do przekazania składy orzekające.

Baza e-Certis znajduje się na stronach internetowych Komisji Europejskiej (https://ec.europa.eu/tools/ecertis/#/search). Przed skorzystaniem z wyszukiwarki dokumentów warto zapoznać się z dostępną, również w języku polskim, instrukcją obsługi portalu (https://ec.europa.eu/tools/ecertis/assets/eCertisQuickGuidePublic_pl.pdf). W e-Certis opublikowano wzory dokumentów wystawianych w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

W nowej ustawie Pzp, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2021 r., nie ma odpowiednika przepisu art. 26 ust. 7 aktualnej ustawy Pzp dotyczącego bazy e-Certis. Wydaje się jednak, że zamawiający nadal mają obowiązek korzystania z e-Certis. Wynika to z faktu, iż konieczność wykorzystania bazy e-Certis ustanowiona jest na szczeblu unijnym i wynika z art. 61 dyrektywy 2014/24/UE.