Alicja Biegańska

Alicja Biegańska

142 artykułów na stronie
Radca prawny specjalizujący się w prawie zamówień publicznych. Od kilkunastu lat przeprowadza postępowania o udzielenie zamówień publicznych na zlecenie zamawiających, bierze również udział w pracach komisji przetargowych. Zajmuje się także szeroko pojętym doradztwem prawnym w sprawach związanych z zamówieniami publicznymi oraz prowadzi szkolenia z tego zakresu.

Artykuły eksperta

Czy zamawiający może uznać za prawidłową korektę, która dotyczy jedynie sposobu obliczenia ceny brutto, ale nie wpływa na wysokość ceny netto?

Pytanie: W przetargu nieograniczonym na roboty budowlane o wartości mniejszej niż progi unijne do zamawiającego wpłynęło 10 ofert. W ośmiu ofertach wykonawcy zastosowali dwie stawki  VAT w zależności od rodzaju prac, tj. 7% i 22%. W dwóch pozostałych ofertach wykonawcy zastosowali jedną stawkę VAT dla całego zamówienia, tj. 7%. W związku z powyższym zamawiający zwrócił się do wszystkich wykonawców z wezwaniem do złożenia wyjaśnień dotyczących podstawy zastosowania stawek VAT. W odpowiedzi na wezwanie wykonawcy złożyli wyjaśnienia, uzasadniając zastosowanie wskazanych w ofertach stawek podatku. Jeden z wykonawców w ramach wyjaśnień przyznał, że błędnie zastosował jedną 7% stawkę VAT dla całego zakresu zamówienia. W tym samym piśmie oświadczył, że podtrzymuje wskazaną w ofercie kwotę brutto i dokonuje jednocześnie korekty kwoty netto na część robót, które powinny być objęte 22% stawką VAT. W ofercie nie ulega zmianie cena brutto, ale zmienia się netto, a w miejsce jednej stawki VAT dla całego zamówienia zastosowano dwie stawki podatku. Czy przyznanie się do błędnego obliczenia ceny i dokonanie korekty (niepowodującej zmiany ceny brutto) kwalifikuje ofertę do odrzucenia na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp, jako zawierającej błędy w obliczeni ceny?
21 lipca 2010Czytaj więcej