DOKUMENTACJA PROJEKTOWA

Stan prawny na dzień: 18.04.2023

Dokumentacja projektowa pełni dwie ważne role w świetle przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych:

1)     stanowi opis przedmiotu zamówienia dla wykonania robót budowlanych realizowanych w systemie „buduj”;

2)     jest bazą, na podstawie której opracowuje się kosztorys inwestorski stanowiący podstawę ustalenia wartości zamówienia na roboty budowlane realizowane w systemie „buduj”.

Zakres dokumentacji projektowej zależny jest od tego, czy dla robót będących przedmiotem zamówienia wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę albo zgłoszenie robót budowlanych, do którego dołącza się projekt budowlany zgodnie z ustawą Prawo budowlane.

Zakres dokumentacji projektowej, gdy wymagane jest pozwolenie na budowę lub zgłoszenie robót

Jeżeli pozwolenie/zgłoszenie jest konieczne, to dokumentacja projektowa obejmuje:

  • projekt budowlany,
  • projekt wykonawczy,
  • przedmiar robót oraz
  • informację dotyczącą bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (w przypadkach gdy jej opracowanie jest wymagane na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 1b ustawy Prawo budowlane).

Dokumentacja projektowa dla robót niewymagających pozwolenia na budowę wg Prawa budowlanego

Dla robót budowlanych niewymagających uzyskania pozwolenia na budowę (czyli tych, które są wskazane w art. 29 ustawy Prawo budowlane) albo zgłoszenia robót budowlanych, do którego dołącza się projekt budowlany zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane dokumentacja projektowa składa się z:

  • planów, rysunków lub innych dokumentów umożliwiających jednoznaczne określenie rodzaju i zakresu robót podstawowych oraz uwarunkowań i dokładnej lokalizacji ich wykonywania,
  • przedmiaru robót oraz
  • projektów, pozwoleń, uzgodnień i opinii wymaganych odrębnymi przepisami.

Skutki nieujęcia robót w dokumentacji projektowej dla realizacji zamówienia publicznego

Prawidłowe sporządzenie dokumentacji projektowej określa zatem zakres prac, które będzie musiał zrealizować wykonawca. Może zdarzyć się, że pewne elementy zamówienia, które są konieczne do prawidłowego jego zrealizowania nie zostaną ujęte – w wyniku niedopatrzenia zamawiającego (projektanta wykonującego dokumentację na rzecz zamawiającego) – w dokumentacji projektowej. W takim przypadku uznaje się, że oferta wykonawcy również ich nie obejmuje.

Realizacja tego dodatkowego zakresu wymaga zmiany umowy i odrębnego rozliczenia. Taki sposób działania ma zastosowanie również w przypadku, gdy umowa o zamówienie publiczne przewiduje rozliczenie ryczałtowe.

Sąd Okręgowy w Lublinie wyjaśnił bowiem, że „(...) ryczałtowy system wynagrodzenia nie wyłącza obowiązku zamawiającego opisania przedmiotu zamówienia w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, uwzględniający wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. Niedopuszczalne jest również przerzucenie na wykonawcę skutków finansowych nieprecyzyjnego opisania przedmiotu zamówienia.

Obciążające wykonawcę ryzyko nieprzewidzenia rozmiaru lub kosztów prac będące w świetle art. 632 § 1 KC cechą wynagrodzenia ryczałtowego doznaje modyfikacji na gruncie ustawy Prawo zamówień publicznych.

Wykonawcy nie może bowiem obciążać ryzyko nieprzewidzenia rozmiaru prac czy ich kosztów będące wynikiem opisu przedmiotu zamówienia naruszającego art. 29 i art. 31 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych [aktualnie to przepis art. 99 i 103 ustawy Pzp z 2019 r. – przyp. autora].

Wykonawca nie może ponosić odpowiedzialności za ewentualne błędy projektanta, tym bardziej te, które nie są ujawnione na etapie składania oferty. Trudno wymagać od wykonawcy, aby jeszcze przed złożeniem oferty w takim stopniu zweryfikował dokumentację projektową (i teren budowy), żeby mógł ocenić jej prawidłowość i brak ewentualnych błędów, które mogą ujawnić się dopiero w toku wykonywania robót” – wyrok Sądu Okręgowego w Lublinie – I Wydział Cywilny z 23 kwietnia 2018 r., sygn. akt I C 233/15.

Podstawa prawna

  • art. 34 ust. 1 pkt 1, art. 103 ust. 1 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.),
  • rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z 20 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz.U. poz. 2454),
  • rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym (Dz.U. poz. 2458),
  • wyrok Sądu Okręgowego w Lublinie – I Wydział Cywilny z 23 kwietnia 2018 r. (sygn. akt I C 233/15).
Autor:

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce.
Słowa kluczowe:
dokumentacja osobowa

Powiązane treści