Roboty budowlane to jeden z trzech rodzajów zamówień (pozostałe to usługi i dostawy), które mogą być przedmiotem umowy w sprawie zamówienia publicznego. Przepisy ustawy Pzp definiują roboty budowlane jako:
Upraszczając definicję do poszczególnych jej elementów, można zauważyć, że ustawa Pzp jako roboty budowlane traktuje następujące kategorie prac:
W celu ustalenia czynności, które wchodzą w zakres robót budowlanych, przepisy ustawy Pzp odsyłają do:
Do działu 45 słownika CPV przypisane są następujące kody:
Kody te dzielą się następnie na coraz bardziej szczegółowe:
1) grupy (określa to trzecia cyfra w kodzie),
2) klasy (określa to czwarta cyfra w kodzie) oraz
3) kategorie (określa to piąta cyfra w kodzie oraz następne trzy cyfry – szósta, siódma i ósma, które zapewniają większy stopień precyzji w ramach każdej kategorii).
W świetle ustawy Pzp robotą budowlaną jest też wykonanie, zaprojektowanie i wykonanie albo realizacja obiektu budowlanego. Przez „obiekt budowlany” należy natomiast rozumieć wynik całości robót budowlanych w zakresie budownictwa lub inżynierii lądowej i wodnej, który może samoistnie spełniać funkcję gospodarczą lub techniczną (art. 7 pkt 14 ustawy Pzp).
Ustawa Pzp zawiera własną, przygotowaną na potrzeby zamówień publicznych, definicję pojęcia „roboty budowlane” oraz „obiekt budowlany”. W konsekwencji tego możliwa jest sytuacja, w której pewne prace są robotą budowlaną w myśl przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, a nie są robotami budowlanymi w świetle np. ustawy Prawo budowlane lub w codziennym (powszechnym) rozumieniu.
Przykładowo załącznik II do dyrektywy 2014/24/UE wskazuje, że robotą budowlaną jest „wynajem sprzętu budowlanego i burzącego wraz z obsługą operatorską”. Nie są to roboty budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Prawidłowe ustalenie, że dane zamówienie obejmuje roboty budowlane (a nie usługi lub dostawy) jest istotne z punktu widzenia realizacji obowiązków zamawiającego charakterystycznych tylko dla tego rodzaju zamówienia, np.:
Zobacz także: Koncesja na roboty budowlane; Kosztorys inwestorski; Obiekt budowlany; Umowy o roboty budowlane.
Podstawa prawna
art. 7 pkt 14, pkt 21, art. 34 ust. 1, art. 36 ust. 1, art. 103, art. 283, art. 437, art. 447, art. 464 ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.).