3 sprawdzone porady, które pomogą Ci wybrać najlepszy kredyt gotówkowy

Stan prawny na dzień: 15.11.2024
3 sprawdzone porady, które pomogą Ci wybrać najlepszy kredyt gotówkowy

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego to dla wielu osób jedyny sposób na zdobycie dodatkowych środków potrzebnych np. na nieplanowany zakup. Ten produkt finansowy jest oferowany przez różne banki, dlatego musisz wiedzieć, jak wybrać najlepszą propozycję. Poznaj 3 sprawdzone porady, które umożliwią Ci znalezienie najkorzystniejszego kredytu gotówkowego.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Zanim dowiesz się, jakie parametry wziąć pod uwagę, musisz przekonać się, czym w ogóle jest kredyt gotówkowy. To rodzaj kredytu konsumenckiego, który można przeznaczyć na dowolny cel. Banki udzielające tego rodzaju finansowania nie weryfikują, na co w rzeczywistości zostały przeznaczone środki.

Do najważniejszych cech kredytu gotówkowego zaliczają się:

  • maksymalny okres spłaty wynoszący 10 lat;
  • maksymalną kwotę wynoszącą zazwyczaj 255 550 zł;
  • brak konieczności dokumentów potwierdzających wydatkowanie środków;
  • brak zabezpieczenia pożyczki.

Musisz wiedzieć, że maksymalny okres kredytu oraz kwota, jaką można uzyskać w ramach kredytu gotówkowego, jest uzależniona przede wszystkim od zdolności kredytowej. Więcej cennych informacji na temat tego produktu finansowego znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/kredyty-gotowkowe/.

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy na rynku?

Jednak jeszcze zanim zajmiesz się sprawdzaniem poszczególnych ofert banków, powinieneś zweryfikować zdolność kredytową. Na jej podstawie ocenisz, ile pieniędzy możesz otrzymać oraz na jaki maksymalny czas rozłożyć spłatę należności. Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników, takich jak m.in.:

  • wysokość dochodów,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • wydatki gospodarstwa domowego,
  • dotychczasowa historia kredytowa.

Bank weźmie pod uwagę także aktualne zobowiązania, które spłacasz. Im lepsza zdolność kredytowa, tym na korzystniejsze warunki kredytu możesz liczyć. Sprawdź poniższe 3 porady, które pomogą Ci znaleźć najatrakcyjniejszą ofertę na rynku.

1. Porównaj oferty co najmniej kilku banków

Przede wszystkim nie powinieneś decydować się na pierwszą propozycję kredytu, którą otrzymasz. Zdecydowanie korzystniejsze jest porównanie co najmniej kilku ofert różnych banków. W ten sposób zweryfikujesz, która z nich wiąże się z najniższymi kosztami. Aby to zrobić wygodnie i bez wychodzenia z domu, skorzystaj z narzędzia, jakim jest sprawdzona porównywarka kredytów finanse.rankomat.pl. Jest to narzędzie gromadzące dane wielu banków i innych instytucji finansowych. Dzięki niej wygodnie oraz szybko porównasz różne propozycje pod względem m.in. kosztów.

2. Sprawdź koszty kredytu gotówkowego

Pożyczając określoną kwotę w ramach kredytu gotówkowego, będziesz zobowiązany do jej zwrotu w wyznaczonym terminie. Będzie to jednak nie tylko sam kapitał, który otrzymasz, ale i dodatkowe koszty. Obejmują one przede wszystkim odsetki, prowizje i marże banku. Ich wysokość ma duży wpływ na to, ile będzie kosztować Cię skorzystanie z kredytu.

Oprocentowanie jest określane w stosunku rocznym. Wskazuje na to, w jakiej wysokości będą naliczane odsetki od kapitału pozostałego do spłaty. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Pierwszy wariant najczęściej dotyczy zobowiązań udzielanych na krótszy okres. Daje poczucie bezpieczeństwa ze względu na brak ryzyka zmiany wysokości raty związanej z podnoszeniem stóp procentowych. Oprocentowanie zmienne jest natomiast zależne od tego parametru.

Jeśli chcesz porównać oferty pod względem kosztów, wykorzystaj do tego Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO). Im jest ona niższa, tym korzystniejsza propozycja. Pamiętaj o tym, że ten parametr da Ci wiarygodne dane jedynie wtedy, gdy będziesz porównywać ze sobą oferty na taką samą kwotę oraz identyczny okres.

3. Dopasuj parametry kredytu do indywidualnych potrzeb

Najlepszy kredyt to taki, który odpowiada indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom. Decydując się na skorzystanie z finansowania, przede wszystkim zadbaj o dopasowanie wysokości rat w taki sposób, aby nie były one nadmiernym obciążeniem domowego budżetu. Zastanów się, jaka kwota jest Ci tak naprawdę potrzeba i nie bierz kredytu na maksymalną kwotę, jaką przewiduje Twoja zdolność. Może to wiązać się z ryzykiem, że w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń np. utraty pracy, spłata zobowiązania zgodnie z ustaleniami może być utrudniona.

Zastanów się także, jaki okres finansowania najbardziej Cię interesuje. Im będzie on dłuższy, tym niższe comiesięczne raty, ale wyższe ogólne koszty udzielenia kredytu.

Zanim zawrzesz umowę, dokładnie zapoznaj się z jej warunkami, szczególnie uwzględniając ukryte koszty czy dodatkowe wymagania związane np. z koniecznością zakupu ubezpieczenia. Mogą one sprawić, że z pozoru korzystna oferta banku w rzeczywistości będzie zdecydowanie mniej atrakcyjna.

Kredyt gotówkowy może być skutecznym sposobem na zdobycie środków na nieplanowane zakupy czy niezbędny remont. Decydując się na takie rozwiązanie, podejdź do tematu z rozsądkiem. Zastanów się, jakie raty będzie w stanie udźwignąć Twój domowy budżet, aby ich spłata nie była problemem także za jakiś czas.