Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt to obowiązek, który narzucają banki. Warto wiedzieć, na czym polega takie ubezpieczenie i co obejmuje. Czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe? Na jaką kwotę ubezpieczyć nieruchomość przy kredycie? Przeczytaj.
Ubezpieczenie mieszkania na kredyt to przede wszystkim zabezpieczenie nieruchomości. Ubezpieczyciel zobowiązany jest do zapłaty, gdyby doszło do szkody całkowitej. Rozszerzając zakres ubezpieczenia, odszkodowanie za niektóre sytuacje losowe mogą trafić do nas. Ubezpieczenie zwykle stanowi warunek udzielenia pożyczki, ponieważ dla banku mieszkanie jest zabezpieczeniem kredytu. Gdyby doszło do szkody całkowitej, bez ubezpieczenia nieruchomość zostanie zniszczona, a właściciel wciąż będzie musiał płacić raty za pożyczkę. To ogromne ryzyko, dlatego ubezpieczenie mieszkania jest ważną, kluczową kwestią. Ubezpieczenie mieszkania na kredyt powinno się wykupować na cały okres spłaty i co roku odnawiać. Może to być np. UbezpieczenieMieszkania.pl lub dowolne inne.
Ubezpieczenie mieszkania na kredyt zwykle zawiera ochronę na wypadek różnych sytuacji losowych, np. zalanie wodą czy pożar. Chroni też przed zdarzeniami uniemożliwiającymi spłatę zadłużenia, takimi jak nieszczęśliwy wypadek lub choroba. Zabezpieczenie tego typu pomaga np. pokryć koszty remontu, naprawy czy spłaty pozostałej części kredytu. Polisa stanowi ochronę zarówno dla mieszkania, jak i przynależące do niego m.in. strych, garaż, piwnicę czy ogród. Bank wymaga, aby wykupić podstawowe ubezpieczenie, które zwykle obejmuje mury i elementy stałe. Dzięki temu będą zabezpieczone przed różnymi zdarzeniami losowymi. W podstawowej wersji sami ustalamy sumę ubezpieczenia. Odpowiadać będzie ona wysokości maksymalnego odszkodowania, jakie ubezpieczyciel może wypłacić. Chcąc zadbać o większą ochronę mieszkania, warto zdecydować się na polisę z rozszerzeniami.
Podstawowe ubezpieczenie może uchronić mieszkanie przed ok. 20 zdarzeniami losowymi. Wśród nich wymieniamy m.in. pożar, zalanie, uderzenie pioruna, powódź, wybuch, katastrofę budowlaną, pękanie mrozowe czy przepięcie. Podstawowa polisa dotyczy stałych elementów mieszkania – nie chroni więc sprzętów AGD czy mebli. Jeśli chcesz zadbać o takie przedmioty, lepiej wykupić rozszerzą wersję ubezpieczenia. Polisę można też kupić w formie All Risk – ubezpieczenia od wszystkich ryzyk i możliwych zdarzeń.
Jeśli chodzi o obowiązkowość wykupienia ubezpieczenia, bank wymaga tego od osób kupujących mieszkanie na kredyt. To warunek, aby bank pozytywnie rozpatrzył wniosek. Kredyt hipoteczny jest ogromnym zobowiązaniem wobec banku, który w razie powstania szkody w nieruchomości chce mieć jakieś zabezpieczenie. To również ochrona na wypadek, gdyby np. kredytobiorca przestał płacić. Aby w ramach ubezpieczenia bank odzyskał środki, konieczna jest cesja – przeniesienie na bank praw do wypłaty odszkodowania. Gdy mieszkanie zostanie więc np. uszkodzone przez pożar, ubezpieczyciel będzie mógł wypłacić środki z banku, z którym kredytobiorca podpisał umowę o kredyt hipoteczny.
Mimo że bank wymaga ubezpieczenia mieszkania na kredyt, nie jest powiedziane, że musisz wykupować polisę, którą ci oferuje. Kredytodawca ma podpisany kontrakt zwykle z jedną firmą oferującą ubezpieczenie. Oferta jest ograniczona, co nie każdemu może odpowiadać. Tym bardziej że z cenami też bywa różnie – przez współpracę banku z wybraną ubezpieczalnią kwoty polis bywają zawyżone. Warto wykupić ubezpieczenie na własną rękę, porównując zakresy ubezpieczenia m.in. tutaj: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/ubezpieczalnia.
Kredyt hipoteczny bardzo często jest źródłem finansowania wymarzonych „czterech ścian”. Według licznych raportów najwięcej kredytów zawieranych jest na okres 25-30 lat. Ubezpieczenie mieszkania na kredyt jest niezwykle cenne, jednak ciężko wskazać konkretną kwotę, na jaką należy je wykupić. Wszystko zależy od wskazanej sumy ubezpieczenia (SU), a więc wartości całkowitej m.in. wyposażenia, elementów stałych i murów. Da się je określić, sprawdzając wartość rynkową swojej nieruchomości. Wskazując kwotę niedokładnie, narażamy się na niedoubezpieczenie lub nadubezpieczenie. Jeśli zaniżmy realną wartość mieszkania, ubezpieczenie najprawdopodobniej nie pokryje strat na wypadek szkody. Jeśli zawyżymy kwotę, będziemy przepłacać składkę, a i tak nie dostaniemy więcej niż wysokość realnej wartości poniesionej szkody.
Kupując ubezpieczenie mieszkania na kredyt, warto sprawdzić, czy dana oferta zawiera wszystko, czego wymaga bank. Przez Internet kupić można polisę nie tylko podstawową, ale też w wersji rozszerzonej. Oferty łatwo i szybko porównać można w specjalnych porównywarkach ubezpieczeń. Wystarczy zaznaczyć kilka parametrów, które dotyczą nieruchomości. Łatwy dostęp do ofert pozwoli dokładnie sprawdzić, czy wybrany ubezpieczyciel ma w ofercie wszystko, czego potrzebujemy, aby odpowiednio zadbać o ubezpieczenie mieszkania na kredyt.