Profesjonalni zamawiający mogą zdobyć cenne nagrody. Rusza konkurs „Ekspert Zamówień Publicznych”.

Stan prawny na dzień: 20.06.2024
Konkurs_Ekspert_Zamowien_Publicznych_grafika główna portal zp

Zamawiający szczebla centralnego oraz lokalnego, a także zamawiający sektorowi stosujący kryteria społeczne i środowiskowe, wspierający MŚP lub podnoszący poziom swoich kompetencji mogą zostać nagrodzeni za swoje zamówienia. Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Urzędem Zamówień Publicznych rozpoczęło nabór wniosków konkursowych w konkursie „Ekspert Zamówień Publicznych”. Na zwycięzców czekają nagrody ministra rozwoju i technologii – udział w wyjeździe szkoleniowym oraz 20 tys. zł do wykorzystania na podniesienie posiadanych kwalifikacji.

Celem konkursu jest promocja praktycznych aspektów realizacji Polityki zakupowej państwa oraz zachęcenie zamawiających do stosowania kryteriów społecznych i środowiskowych jak też podnoszenia swoich kwalifikacji w obszarze udzielania zamówień publicznych. Nagrodzeni zostaną zamawiający i zespoły, które najlepiej przygotowały i przeprowadziły postępowanie o udzielenie zamówienia (ogłoszone i rozstrzygnięte) zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych.

Formuła konkursu pozwala na zgłaszanie zamówień udzielanych zarówno na szczeblu centralnym jak i lokalnym. W tegorocznej edycji konkursu mogą wziąć udział także zamawiający sektorowi.

Jak wskazuje wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak:

„Chcemy nagrodzić najlepszych z najlepszych. Szerokie grono adresatów konkursu umożliwia zaprezentowanie praktyk mogących stanowić wzór dla innych instytucji dokonujących zakupów publicznych.”

Kategorie konkursowe

Kapituła Konkursu oceniać będzie zgłoszone zamówienia w następujących kategoriach:

1. Zamawiający:

  • Zamawiający przyjazny MŚP

2. Zespół zakupowy:

  • „zielone” zamówienie
  • zamówienie na innowację
  • zamówienie społeczne

3. Kategoria specjalna (dla zamawiających reprezentujących administrację samorządową):

  • Zamawiający o wysokim poziomie profesjonalizacji

Na najlepszych czekają nagrody ministra rozwoju i technologii. Zwycięskie zespoły projektowe w kategoriach Zamawiający i Zespół Zakupowy (zwycięzca każdej podkategorii zostanie nagrodzony) wezmą udział w prestiżowym wyjeździe warsztatowym – z udziałem najlepszych ekspertów – poświęconym zagadnieniom zamówień publicznych oraz poszerzaniu kompetencji miękkich. W kategorii specjalnej nagrodą będzie 20 tys. zł do wykorzystania na opłacenie kursów, szkoleń lub studiów podyplomowych związanych z tematyką konkursu i poszerzania kompetencji miękkich. 

Zgłoszenia w konkursie przyjmowane są do 5 sierpnia 2024 r.

Wręczenie nagród nastąpi we wrześniu podczas uroczystej gali połączonej z coroczną konferencją dotycząca zamówień publicznych w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Patronat medialny nad konkursem objęły Zamówienia publiczne Doradca i Przetargi Publiczne.

Szczegółowe informacje, wzory dokumentów oraz regulamin konkursu dostępne są tutaj.

Polityka zakupowa państwa

Polityka zakupowa państwa jest średniookresową strategią przyjmowaną raz na 4 lata w formie uchwały Rady Ministrów. Stanowi ona instrument powiązania wydatków dokonywanych poprzez zamówienia publiczne z realizacją polityk oraz celów strategicznych państwa w obszarze gospodarczym, społecznym oraz środowiskowym. Służy odejściu od postrzegania zamówień publicznych wyłącznie w kategoriach sformalizowanych procedur, których dochowanie jest głównym i najważniejszym celem. Ukierunkowuje zakupy na usługi, dostawy oraz roboty budowlane o kluczowym znaczeniu z punktu widzenia interesów państwa. Tym samym jest uzupełnieniem systemowych zmian przewidzianych w Pzp.

Głównymi adresatami Polityki zakupowej państwa są zamawiający należący do sektora administracji rządowej, dla których stanowi ona podstawę określenia szczegółowych celów w obszarze zakupów i inwestycji. Dla pozostałych zamawiających, Polityka zakupowa państwa stanowi źródło użytecznych rekomendacji i wytycznych w zakresie kształtowania procesów zakupowych. Dzięki temu, jej trzy priorytety: profesjonalizacja, rozwój potencjału MŚP oraz zrównoważone i innowacyjne zamówienia publiczne mogą być realizowane w całym systemie zamówień publicznych w Polsce. Dowiedz się więcej na politykazakupowa.gov.pl