Procedura odwrócona w nowej ustawie Pzp jest możliwa do zastosowania jedynie w postępowaniach tzw. unijnych tj. o wyższych wartościach. Przetarg nieograniczony, w którym można skorzystać z tego rozwiązania, nie jest już bowiem trybem właściwym dla zamówień krajowych. Sprawdź, co jeszcze zmieniło się w procedurze odwróconej w nowej ustawie Pzp.
W naszym najnowszym szkoleniu ekspert Prawa zamówień publicznych – Andrzej Łukaszewicz omawia nowe regulacje ustawy Pzp w zakresie środków ochrony prawnej m.in. odwołania i skargi. Na szkoleniu poruszane są również tematy skargi kasacyjnej oraz pozasądowego rozwiązywania sporów w obszarze zamówień publicznych.
Nowa ustawa Pzp z 11 września 2019 r. (Dz.U. poz. 2019 ze zm.) zmodyfikowała wiele kwestii związanych z wyborem wykonawcy w postępowaniu – od obowiązków informacyjnych w trakcie postępowania po praktyczne prowadzenie czynności choćby otwarcia ofert ale także oceny i badania ofert. Warto przy tym pamiętać, że od 1 stycznia 2021 r. wszystkie procedury są prowadzone w formie elektronicznej. Nasza ekspertka podczas szkolenia omawia krok po kroku proces badania i oceny ofert, kładąc nacisk na zmiany jakie zaszły w procedurach wraz z wejściem w życie nowej ustawy Pzp.
Nowe Prawo zamówień publicznych z 11 września 2019 r. zmusza do tego, by dostosować wewnętrzne regulaminy zamawiającego do zmienionych regulacji ustawowych. Zobacz, o jakich regulacjach musisz koniecznie pamiętać, dokonując stosownych modyfikacji.
Razem z nową ustawą Pzp z 11 września 2019 r. weszło w życie także rozporządzenie z 23 grudnia 2020 r. w sprawie rodzajów podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy (Dz.U. poz. 2415). Zastąpiło ono dotychczasowy akt wykonawczy regulujący tę materię tj. rozporządzenie ministra rozwoju z 26 lipca 2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1282). Sprawdź, jakie nowe rozwiązania wprowadzono przepisami rozporządzenia.
Wraz z wejściem w życie regulacji nowego Prawa zamówień publicznych z 11 września 2019 r. w dniu 1 stycznia 2021 r. zelektronizowano wszystkie bez wyjątku procedury udzielania zamówień publicznych. Elektronizacja objęła zatem również krajowe zamówienia. Sprawdź, czego nie możesz pominąć, prowadząc elektroniczne postępowanie.
Zobacz, co zmieni się od 1 stycznia 2021 r. w kwestii badania rażąco niskiej ceny oraz sporządzania wyjaśnień w tym zakresie. Już dziś poznaj przepisy nowego Prawa zamówień publicznych i przygotuj się na ich stosowanie.
Sprawdź, jak na nowych zasadach zgodnie z nową ustawą Prawo zamówień publicznych podzielić zamówienie oraz udzielać zamówień częściowych i mieszanych. Poznaj przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2021 r.
W nowym Prawie zamówień publicznych zmianie ulega także przebieg procedury z wolnej ręki. Sprawdź jak od 1 stycznia 2021 r. zlecać zamówienia w tym trybie i uniknij błędów we własnych postępowaniach.
Od 1 stycznia 2021 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych – a więc również zmienione regulacje dotyczące zamówień bagatelnych. Sprawdź już dziś, co się zmieni.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!