3 różnice między zmianą ogłoszenia i SWZ dla zamówień poniżej i powyżej progów unijnych

Stan prawny na dzień: 06.06.2023
3 różnice między zmianą ogłoszenia i SWZ dla zamówień poniżej i powyżej progów unijnych

Podczas postępowania niejednokrotnie spotykamy się z koniecznością zmiany czy to treści ogłoszenia o zamówieniu czy specyfikacji warunków zamówienia. Modyfikacje przebiegają różnie w procedurach unijnych i krajowych i warto o nich pamiętać, aby bezbłędnie przeprowadzić formalności.

Zmiana ogłoszenia i SWZ w przetargu nieograniczonym i trybie podstawowym w postępowaniu krajowym

 

Postępowanie krajowe – tryb podstawowy

Postępowanie unijne – przetarg nieograniczony

Termin zmiany ogłoszenia

Zamawiający zmienia ogłoszenie o zamówieniu, zamieszczając w Biuletynie Zamówień Publicznych  ogłoszenie o zmianie ogłoszenia (art. 271 ust. 1 ustawy Pzp). Ogłoszenie to jest „widoczne” w Biuletynie od razu po jego zamieszczeniu.

Przy zamówieniach o wartości równej lub przekraczającej progi unijne zmiana ogłoszenia o zamówieniu następuje poprzez przekazanie Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej sprostowania, ogłoszenia zmian lub dodatkowych informacji (art. 90 ust. 1 ustawy Pzp). Ogłoszenie to będzie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE po upływie maksymalnie 5 dni od jego przesłania.

Publikacja zmiany SWZ na stronie WWW

W przypadku postępowań o wartości mniejszej niż progi unijne zamawiający ma prawo udostępnić zmianę SWZ (prowadzącą do zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu) na stronie internetowej prowadzonego postępowania od razu po zamieszczeniu w BZP ogłoszenia o zmianie ogłoszenia (art. 286 ust. 9 ustawy Pzp).

Przy zamówieniach o wartości równej lub przekraczającej progi unijne zamawiający musi wstrzymać się z udostępnieniem zmiany SWZ (prowadzącej do zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu) do czasu publikacji sprostowania, ogłoszenia zmian lub dodatkowych informacji w Dzienniku Urzędowym UE (art. 137 ust. 4 ustawy Pzp). Zamawiający ma prawo udostępnić zmianę SWZ przed publikacją sprostowania, ogłoszenia zmian lub dodatkowych informacji w przypadku, gdy nie został powiadomiony o publikacji w terminie 48 godzin od potwierdzenia przez Urząd Publikacji Unii Europejskiej otrzymania ogłoszenia (art. 137 ust. 5 ustawy Pzp).

Waga zmian a unieważnienie postępowania

W przypadku postępowań o wartości mniejszej niż progi unijne przepisy ustawy Pzp nie przewidują konieczności unieważnienia postępowania, nawet jeżeli zmiana ogłoszenia o zamówieniu, czy też SWZ prowadzi do zmiany charakteru zamówienia.

Przy zamówieniach o wartości równej lub przekraczającej progi unijne zamawiający ma obowiązek unieważnić postępowanie na podstawie art. 256 ustawy Pzp w przypadku, gdy zmiana treści ogłoszenia o zamówieniu lub zmiana SWZ istotnie zmieniają charakter zamówienia w porównaniu z pierwotnie określonym, w szczególności znacznie zmieniają zakres zamówienia (art. 90 ust. 3 ustawy Pzp oraz art. 137 ust. 7 ustawy Pzp).

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej przeczytasz tutaj >> https://twojasystent.pl/portal-zamowienia-publiczne

Autor:

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce.