8 istotnych nowych regulacji Pzp – sprawdź ułatwienia w udzielaniu i pozyskiwaniu zamówień publicznych

Stan prawny na dzień: 20.07.2016
12c872edf7da698aeb0a6dd7a6db80d7e6d084c7-large

Od 28 lipca br. zamawiający i wykonawcy zastosują nowe regulacje Prawa zamówień publicznych. O najważniejszych zmianach niewynikających z konieczności implementacji przepisów unijnych piszemy poniżej.

W poprzednich Aktualnościach publikowaliśmy omówienie zmian wynikających z obowiązku dostosowania polskich przepisów do dyrektyw unijnych. Poniższy materiał zawiera najistotniejsze zmiany, które nie są podyktowane unijnymi wymogami:

  1. Jednostki sektora finansów publicznych zastosują kryterium ceny jako jedyne kryterium oceny ofert lub kryterium o wadze przekraczającej 60%, jeżeli przedmiot zamówienia ma ustalone standardy jakościowe i jeśli dodatkowo wykażą w protokole postępowania, w jaki sposób w opisie przedmiotu zamówienia uwzględniono koszty cyklu życia.
  2. Obok ceny wprowadzono kryterium kosztu cyklu życia produktu.
  3. Zamawiający będzie miał obowiązek postawić warunek zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w przypadku zamówień na usługi i roboty budowlane, w sytuacji gdy spełnione są kryteria stosunku pracy określone w art. 22 § 1 Kodeksu pracy.
  4. Wzmocniono klauzule społeczne dotyczące zastrzegania zamówień zakładom pracy chronionej i innym wykonawcom, których głównym celem jest społeczna i zawodowa integracja osób defaworyzowanych. Zamawiający będzie mógł ustalić, nie mniejszy niż 30% próg zatrudnienia osób defaworyzowanych, przez zakłady pracy chronionej lub wykonawców albo ich jednostki.
  5. Nowelizacja przewiduje wyłączenia stosowania ustawy przy udzielaniu niektórych zamówień publicznych o wartościach poniżej progów unijnych, np. w zakresie niektórych usług leśnych.
  6. Nowelizacja umożliwia udzielanie zaliczek, także jeżeli zamówienie na dostawy lub usługi będzie finansowane ze środków krajowych.
  7. Krajowa Izba Odwoławcza będzie mogła orzekać, w przypadku gdy zamawiający w części uwzględni zarzuty odwołania. Jeżeli w takiej sytuacji odwołujący wycofa pozostałe zarzuty oraz po stronie zamawiającego nie przystąpili wykonawcy – Izba umorzy postępowanie w całości. Jeżeli uczestnik, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu co do częściowego uwzględnienia zarzutów – Izba umorzy postępowanie w uwzględnionej przez zamawiającego części.
  8. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych będzie mógł wydawać opinie w celu interpretacji przepisów ustawy Pzp.

Źródło: Uzasadnienie nowelizacji ustawy Pzp

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska
prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, aktualnie pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej, od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych dla zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...