Nieprawdziwe informacje to takie, którym prawidłowo ustalony stan faktyczny przeczy, wskazując na odmienną sytuację bądź prowadząc do odmiennych niż zadeklarowane ustaleń (uchwała Krajowej Izby Odwoławczej z 30 sierpnia 2018 r., sygn. akt KIO/KD 33/18).
Podanie nieprawdziwych informacji stanowi samodzielną, niezależną od braku wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, podstawę do wykluczenia wykonawcy z postępowania. Oceny tego, czy doszło do złożenia nieprawdziwych informacji, nie należy utożsamiać z oceną spełniania warunków udziału w postępowaniu ani też nie należy jej odnosić do rozumienia warunków udziału w postępowaniu ustalonych przez zamawiającego w siwz.
O ile zamawiający dokonuje oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu w sposób kategoryczny na podstawie treści złożonych przez wykonawców dokumentów, tak już oceny tego, czy informacje złożone przez wykonawcę stanowią informacje nieprawdziwe w rozumieniu ustawy Pzp, zamawiający nie może dokonywać w oderwaniu od zbadania zamiaru, z jakim działał wykonawca. Nieprawdziwe informacje to te w sposób obiektywny niezgodne z rzeczywistością, takie, które nie znajdują potwierdzenia w stanie faktycznym, lecz przeciwnie – ustalony prawidłowo stan faktyczny im przeczy, wskazując na odmienną sytuację bądź prowadząc do odmiennych ustaleń.
Wyeliminowanie z udziału w postępowaniu wykonawcy, który podał nieprawdziwe informacje, wymaga: