Jak ocenić możliwość przeprowadzenia procedury zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp w stanie prawnym obowiązującym w 2020 roku? Zamawiający przeprowadził przetarg nieograniczony, w ramach którego przewidział udzielenie zamówień podobnych w ogłoszeniu i siwz. Zamówienie jest zgodne z przedmiotem zamówienia podstawowego a całkowita jego wartość została uwzględniona przy obliczaniu wartości zamówienia podstawowego. Czy zamawiający może w 2021 roku udzielić zamówień podobnych, które zostały przewidziane zgodnie z przepisami obowiązującymi w 2020 roku?
Na podstawie art. 91 ust. 4 pkt 4 ustawy z 11 września 2019 r. Przepisy wprowadzające ustawę ‒ Prawo zamówień publicznych „W postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego wszczętych po dniu 31 grudnia 2020 r. na podstawie ustawy, o której mowa w art. 1, w następstwie postępowań lub konkursów wszczętych przed dniem 1 stycznia 2021 r., na podstawie ustawy uchylanej w art. 89, zamawiający może udzielić zamówienia innego niż zamówienie publiczne w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa w trybie: (…) zamówienia z wolnej ręki, jeżeli w postępowaniu prowadzonym uprzednio w trybie przetargu nieograniczonego lub przetargu ograniczonego nie wpłynął żaden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, nie zostały złożone żadne oferty albo wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy uchylanej w art. 89, ze względu na ich niezgodność z opisem przedmiotu zamówienia, lub wszyscy wykonawcy zostali wykluczeni z postępowania, a pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione”. Przepis ten nie mówi nic na temat zamówień podobnych. Nasz ekspert podpowiada, jak rozwiązać ten problem.
Zamawiający może w 2021 roku udzielić zamówień podobnych, które zostały przewidziane w postępowaniu o udzielenie zamówienia prowadzonym zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 grudnia 2020 r. Zgodnie z art. 214 ust. 1 pkt 7 nowej ustawy Pzp zamawiający może zlecić zamówienie z wolnej ręki w przypadku udzielenia w okresie 3 lat od dnia udzielenia zamówienia podstawowego, dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych, zamówienia polegającego na powtórzeniu podobnych usług lub robót budowlanych, jeżeli:
Regulacja ta w swoim brzmieniu odpowiada dotychczasowemu art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp dotyczącemu zamówień podobnych, dlatego też nie było potrzeby przewidywania w tym zakresie przepisu przejściowego.
Mając na uwadze powyższe, jeżeli zamawiający – prowadząc postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy Pzp – przewidział udzielenie zamówień podobnych w ogłoszeniu o zamówieniu dla tego przetargu, jest ono zgodne z przedmiotem zamówienia podstawowego a całkowita wartość tego zamówienia została uwzględniona przy obliczaniu wartości zamówienia podstawowego, może udzielić zamówienia z wolnej ręki z powołaniem się na art. 214 ust. 1 pkt 7 nowej ustawy Pzp.
Więcej na temat przepisów przejściowych i stosowanych trybów udzielania zamówień piszemy w artykułach: