Pewien zamawiający zwrócił się do nas z zapytaniem, na jakiej podstawie prawnej zatrudnić lekarza, który nie prowadzi działalności gospodarczej, przy czym jego roczne uposażenie przekroczy 130.000 zł. Świadczenia medyczne są zwolnione ze stosowania ustawy Pzp zgodnie z zapisami art. 138 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jak wobec tego podejść do zatrudniania medyków?
Do zawarcia umowy w opisanej sytuacji należy zastosować konkurs na zasadach opisanych w art. 26 ust. 3 i 4 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
Na podstawie art. 26 ust. 5 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, nie ma wątpliwości, że zlecanie przez podmiot leczniczy podmiotowi wykonującemu działalność leczniczą, lub osobie legitymującej się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych, realizacji zadań w zakresie udzielanie w określonym zakresie świadczeń zdrowotnych, stanowi zamówienie publiczne, którego udzielenie nie odbywa się na zasadach opisanych w ustawie Pzp.
Wystąpi tutaj zatem zamówienie publiczne udzielane bez zastosowania przepisów ustawy Pzp z uwagi na istnienie szczególnego wyłączenia. Dla istnienia wyłączenia bez znaczenia pozostaje wartość zamówienia. Zatem nawet zamówienia w tym przedmiocie o znacznej wartości nie podlegają reżimowi ustawy Pzp.
O tym, w jaki sposób udzielać takiego zamówienia, stanowi art. 26 ust. 3, 4 i 4a ustawy. Wedle zawartych tam regulacji, udzielenie zamówienia następuje w trybie konkursu ofert, chyba, że jego wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30.000 euro liczonej według średniego kursu złotego w stosunku do euro, ustalonego zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 2 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych.
Zgodnie z Obwieszczeniem Prezesa UZP z 3 grudnia 2023 r. w sprawie aktualnych progów unijnych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów, średni kurs złotego w stosunku do euro, wynosi 4,6371. Próg, o którym mowa wynosi zatem 139.113 zł.
Mając na uwadze powyższe regulacje, jeżeli wartość zamówienia przekracza tę kwotę, należy przeprowadzić konkurs ofert zgodnie z art. 26 ust. 3 i 4 ustawy o działalności leczniczej – bez konieczności stosowania ustawy Pzp.
Dla obowiązku przeprowadzenia konkursu bez znaczenia pozostaje to, czy osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych prowadzi działalność gospodarczą czy świadczy usługi jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej na podstawie umowy zlecenia.
Podstawa prawna