Czy zapis w umowie o zmianie terminu realizacji zamówienia jest dopuszczalny, w sytuacji gdy termin był jednym z punktowanych kryteriów oceny ofert? Sprawdź w wyjaśnieniach.
Wprawdzie – co do zasady – zmiana terminu realizacji umowy jest uznawana za zmianę istotną, ale nie można zupełnie wyłączyć możliwości przewidzenia takiej modyfikacji w postanowieniach umowy tzw. klauzulach przeglądowych na podstawie art. 455 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp. Trzeba jednak zawsze kompleksowo przeanalizować okoliczności danego przypadku oraz treść postanowień umowy. Odnośnie do zmiany terminu wykonania umowy oceny możliwości w tym zakresie należy dokonywać z uwzględnieniem zwłaszcza art. 454 i art. 455 ustawy Pzp.
Zmiany umowy dotyczące terminu realizacji zamówienia uznaje się – co do zasady – za istotne zmiany umowy. W związku z tym, aby były możliwe, powinny zostać przewidziane – jak wskazuje art. 455 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp – w ogłoszeniu o zamówieniu lub w dokumentach zamówienia w postaci jednoznacznych i precyzyjnych postanowień umownych, które mogą obejmować postanowienia dotyczące zasad wprowadzania zmian wysokości ceny, jeżeli spełniają one łącznie następujące warunki:
1) określają rodzaj i zakres zmian,
2) określają warunki wprowadzenia zmian,
3) nie przewidują takich zmian, które modyfikowałyby ogólny charakter umowy.
Jeżeli zamawiający przewidzi na takich zasadach zmiany dopuszczające przedłużenie aneksem terminu realizacji umowy, to nie można zupełnie wyłączyć możliwości takich postanowień. Gdyby ich nie przewidział, wówczas takie zmiany uznaje się za niedopuszczalne.
Należy przy tym jednak wskazać, że prawo modyfikacji w świetle powyższego przepisu przysługuje jedynie w przypadku precyzyjnego opisu okoliczności uzasadniających zmianę umowy oraz dokładnego określenia modyfikacji, które nastąpią w przypadku wystąpienia tych okoliczności. Jest to niezmiernie istotne do skutecznej zmiany umowy, ponieważ zbyt ogólnikowe opisanie zmian może w konsekwencji uniemożliwić ich dokonanie.