W jaki sposób wykonawca może zastrzec poufność udostępnianych zamawiającemu umów o pracę albo w inny sposób ograniczyć możliwość udostępniania tych umów podmiotom trzecim na etapie weryfikowania przez zamawiającego obowiązku zatrudniania pracowników na umowę o pracę w trakcie realizacji umowy? Sprawdź w krótkim opracowaniu.
Sposób weryfikacji zatrudnienia na podstawie umowy o pracę (art. 95 ust. 1 ustawy Pzp) powinien być uregulowany w postanowieniach umowy w sprawie zamówienia publicznego. Wskazuje na to art. 438 ust. 2 ustawy Pzp.
Stanowi on, że w celu weryfikacji zatrudniania przez wykonawcę lub podwykonawcę, na podstawie umowy o pracę, osób wykonujących wskazane przez zamawiającego czynności w zakresie realizacji zamówienia, umowa przewiduje możliwość żądania przez zamawiającego w szczególności:
1) oświadczenia zatrudnionego pracownika,
2) oświadczenia wykonawcy lub podwykonawcy o zatrudnieniu pracownika na podstawie umowy o pracę,
3) poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o pracę zatrudnionego pracownika,
4) innych dokumentów
− zawierających informacje, w tym dane osobowe, niezbędne do weryfikacji zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, w szczególności imię i nazwisko zatrudnionego pracownika, datę zawarcia umowy o pracę, rodzaj umowy o pracę i zakres obowiązków pracownika.
Z przepisów ustawy Pzp wprost wynika, że umowy o pracę muszą być jawne w zakresie imienia i nazwiska zatrudnionego pracownika, daty zawarcia umowy o pracę, rodzaju umowy o pracę oraz zakresu obowiązków pracownika. Pozostałe elementy umowy wykonawca ma prawo poddać anonimizacji.