Aby uznać, że oferta została złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji, wprowadzenie zamawiającego w błąd musi być wykazane jednoznacznie.
Nie można mówić o czynie nieuczciwej konkurencji polegającym na wprowadzeniu zamawiającego w błąd, jeżeli instytucja zamawiająca dysponowała dokumentami źródłowymi, które zostały załączone do treści oferty. Podmiot zamawiający miał wówczas możliwość zweryfikowania informacji zawartych w ofercie. Strony postępowania odwoławczego czerpały wiedzę w zakresie wydajności urządzenia z dokumentów dołączonych do oferty. Skoro zatem informacje dotyczące urządzenia, w tym parametru wydajności, specyfiki badania, wynikały z treści oferty, to nie można uznać, że zamawiający został wprowadzony w błąd.
Z dokumentów źródłowych wynikało, że oferowany asortyment, posiada określoną wydajność.
W trakcie rozprawy odwołujący się wykonawca nie potrafił wskazać, gdzie i dokładnie jakie informacje konkurent powinien wpisać do treści oferty.
W konsekwencji skład orzekający KIO uznał, że nie zostały wykazane okoliczności, tj. że oferta konkurenta, która zawierała informacje o produkcie, została złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji. Nie wykazano, aby złożenie konkurencyjnej oferty, stanowiło działanie sprzeczne z dobrymi obyczajami, czy zagrażało innemu przedsiębiorcy.
Sygnatura
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 6 sierpnia 2024 r. sygn. akt KIO 2373/24