Czy jeśli umowę o zamówienie publiczne zawarto na okres 1 lipca–31 grudnia, to trzeba w niej uwzględnić klauzule waloryzacyjne? Czy należy wziąć pod uwagę datę podpisania umowy czy okres jej obowiązywania?
W tej sytuacji nie ma obowiązku zamieszczenia klauzul waloryzacyjnych wynikających z art. 439 ustawy Pzp, jeżeli z postanowień umowy wynika, że umowa zostaje zawarta na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.
Zgodnie z art. 439 ust. 1 ustawy Pzp, umowa, której przedmiotem są roboty budowlane, dostawy lub usługi, zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, zawiera postanowienia dotyczące zasad wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy w przypadku zmiany ceny materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia.
Z literalnego brzmienia przywołanego przepisu wynika, że jeśli okres, na jaki zostaje zawarta umowa, nie przekracza 6 miesięcy, to nie ma obowiązku przewidzenia klauzul waloryzacyjnych wynikających z art. 439 ustawy Pzp.
Termin 6 miesięcy, o którym mowa w art. 439 ust. 1 ustawy Pzp, odnosi się – jak można przyjąć – do okresu, na który umowa zostaje zawarta. Ewentualne wcześniejsze podpisanie umowy nie będzie miało „znaczenia”, przy założeniu, że z postanowień umowy jednoznacznie wynika, że zostaje zawarta na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy tj. w przypadku opisanym w pytaniu od 1 lipca do 31 grudnia.