ENotices 2: jak JST wypełni pole ogłoszenia o porozumieniach w sprawie zamówień rządowych GPA?

Stan prawny na dzień: 16.04.2025
  ENotices 2: jak JST wypełni pole ogłoszenia o porozumieniach w sprawie zamówień rządowych GPA?

Zamawiający będący jednostką samorządu terytorialnego pyta, jak wypełnić na eNotices 2 pole w sekcji 5.1.6 ogłoszenia o zamówieniu zawierające następujące pytanie: „Czy zamówienie jest objęte zakresem Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA)”? Jest to pole obowiązkowe i należy wybrać odpowiedź TAK lub NIE.

Na stronach rządowych czytamy: „Porozumienie w sprawie Zamówień Rządowych jest międzynarodową umową plurilateralną, mocą której strony tej umowy zobowiązały się do stosowania podstawowych reguł w dziedzinie zamówień publicznych, zapewniających przejrzystość, konkurencyjność i dobre zarządzanie. Jego zakresem objęte są zamówienia na towary, usługi i główne inwestycje budowlane w zakresie wskazywanym przez każde z państw członkowskich. Celem GPA jest zapewnienie możliwie szerokiego otwarcia rynków zamówień publicznych na międzynarodową konkurencję”.

Polska dołączyła do Porozumienia w dniu wejścia do Unii Europejskiej (UE). Porozumienie jest wzorowane na unijnych dyrektywach w dziedzinie zamówień publicznych.

Porozumienie w sprawie zamówień rządowych dotyczy administracji centralnej

Co do zasady – wszystkie zamówienia publiczne są objęte podpisaną przez Polskę umową GPA, dotyczącą chociażby przejrzystości procedury, jej elektronizacji czy publikowania ogłoszenia w bezpłatnej scentralizowanej bazie (eNotices, eZamowienia). Generalnie jednak zamówienia objęte GPA realizują podmioty szczebla centralnego, a zatem nie dotyczy ono jednostek samorządu terytorialnego. W sytuacji natomiast gdy zamówienie obejmuje zasady określone w GPA, doradzam, aby zamawiający zaznaczył to pole.

Najważniejsze założenia GPA

Nowe brzmienie porozumienia GPA z 6 kwietnia 2014 r. przewiduje m.in.:

  • stworzenie bezpłatnej i scentralizowanej bazy danych ogłoszeń o zamówieniach publicznych. Ma ona obejmować podmioty szczebla centralnego;
  • powstanie portalu elektronicznego publikującego wykaz stron internetowych, na których można znaleźć informacje o zamówieniach innych zamawiających;
  • umożliwienie stosowania aukcji elektronicznych;
  • wyłączenie z możliwości ubiegania się o przetarg wykonawców, którzy zostali uznani za winnych popełnienia przestępstw przekupstwa i korupcji;
  • zapewnienie otwartości list stałych wykonawców, prowadzonych przez zamawiających objętych zobowiązaniami;
  • przyjęcie bardziej przejrzystych reguł modyfikacji list podmiotów, których zamówienia zostały udostępnione,
  • łatwiejszy dostęp do Porozumienia państw rozwijających się oraz najmniej rozwiniętych.

Na stronach Urzędu Zamówień Publicznych można znaleźć tekst nowego porozumienia w sprawie zamówień publicznych: https://www.gov.pl/web/uzp/gpa.

Stronami GPA prócz państw Unii Europejskiej są także m.in.: Kanada, Singapur, Islandia, Szwajcaria, Japonia, Tajwan, Izrael, Norwegia, Lichtenstein, Armenia, Hongkong, Korea Płd. Jak czytamy na stronach UZP: „Zrewidowane Porozumienie WTO w sprawie Zamówień Rządowych weszło w życie 6 kwietnia 2014 r., w efekcie złożenia instrumentów akceptacji Protokołu zmieniającego Porozumienie GPA z 1994 r. przez dwie trzecie stron GPA, tj. w kolejności złożenia dokumentów akceptacji przez: Liechtenstein, Norwegię, Kanadę, Tajwan, USA, Hong Kong-Chiny, Unię Europejską, Islandię, Singapur oraz Izrael”.

Autor:

Agata Smerd

Agata Smerd

Agata Smerd

Specjalistka w obszarze zamówień publicznych, autorka licznych publikacji poświęconych problematyce związanej z Prawem zamówień publicznych, zawodowo związana z zamówieniami publicznymi od 2003 roku...