GDDKiA coraz lepiej ocenia jakość wykonywanych inwestycji drogowych

Stan prawny na dzień: 12.12.2013
oklaski na zebraniu

Z 23 wykonawców, 10 osiągnęło wyniki oceniane przez GDDKiA jako dobre. Nadzór jakości był prowadzony przez Generalną Dyrekcję od stycznia do września 2013 roku.

Przebadano zostało łącznie 23.034 próbek, z czego niespełna 17% nie spełniała wymagań. Po dwóch kwartałach ten odsetek utrzymywał się na zbliżonym poziomie (16,3%).

10 generalnych wykonawców z 23 osiągnęło wyniki dobre tj. poniżej 15%. Znaczną poprawę, czyli wzrost udziału dobrych próbek wśród wszystkich zbadanych, zanotowały m.in. firmy:

  • J&P AVAX (spadek z 21,3% złych wyników w I półroczu do 14,1%),
  • Bilfinger Infrastucture S.A. (spadek z 50,3% do 35,4%) czy
  • Eurovia Polska S.A. (spadek z 44,6% do 27,9% w porównywanym okresie).

Najlepsze wyniki uzyskała natomiast firma Doprastav A.S., której odsetek złych próbek wyniósł po 3-ech kwartałach zaledwie 5,5% wszystkich przebadanych. 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadziła w tym roku już trzeci ranking jakości budowanych dróg. A ich wyniki świadczą o tym, że istnieje konieczność prowadzenia stałego monitoringu jakości prac wykonywanych przez generalnych wykonawców. Tym bardziej, że celem największego zmawiającego w sektorze budowlanym jest osiągnięcie poziomu poniżej 10% próbek niespełniających wymagań w całości wykonywanych próbek badawczych. Przekłada się to bezpośrednio na sytuację wykonawców, ponieważ, jak podkreśla GDDKiA - Firmy wykonawcze, dbające o jakość w trakcie realizacji inwestycji i realizujące roboty zgodnie z kontraktem, nie ponoszą dodatkowych kosztów na usuwanie usterek czy wad.

Opracowanie: Anna Śmigulska-Wojciechowska

Źródło:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Powiązane treści