Jeżeli zamawiający zażądał od wykonawcy, aby ten załączył do wyjaśnień rażąco niskiej ceny stosowne dowody na poparcie realności zaproponowanej ceny, to wykonawca nie może poprzestać jedynie na gołosłownych deklaracjach. Na ich podstawie nie można uzyskać jednoznacznych informacji, czy wyliczone przez wykonawcę koszty przyjęto na poziomie, który umożliwia realizację zamówienia publicznego. W takim przypadku brak jest jakiegokolwiek potwierdzenia, że poprawnie i rzetelnie wyliczono cenę ofertową, która uwzględnia wszystkie elementy składające się na opis przedmiotu zamówienia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 24 marca 2022 r.; sygn. akt KIO 600/22).
Izba nie podzieliła stanowiska zamawiającego, który w swoim piśmie procesowym stwierdził, że w świetle przepisów ustawy Pzp, wykonawca nie ma obowiązku przedstawienia dowodów na okoliczność poprawności kalkulacji ceny.
KIO podkreśliła, że obowiązek ten wynika wprost z art. 224 ust. 1 ustawy Pzp. Jednoznacznie wskazano, iż zamawiający żąda od wykonawcy wyjaśnień, w tym dowodów w zakresie wyliczenia ceny lub kosztu, bądź ich istotnych części składowych.
Potwierdzeniem istnienia powyższego obowiązku jest również art. 224 ust. 6 ustawy Pzp. Wskazuje on na konieczność odrzucenia oferty, jeżeli złożone wyjaśnienia wraz z dowodami nie uzasadniają podanej w ofercie ceny lub kosztu. Konieczność poparcia przedstawianych wyjaśnień dowodami ma kluczowe znaczenie dla ich oceny.
Same wyjaśnienia rzadko kiedy mogą być uznane za w pełni obiektywne, gdyż składa je podmiot bezpośrednio zainteresowany rozstrzygnięciem.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź już zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się TUTAJ >> https://twojasystent.pl/