Jak liczyć możliwe do dokonania zmiany umowy w sprawie zamówienia – stanowisko UZP

Stan prawny na dzień: 18.02.2019
Jak liczyć możliwe do dokonania zmiany umowy

Czy pod pojęciem „łącznej wartości zmian umowy” z art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp mieszczą się także zmiany wartości umów dokonywane na podstawie innych przesłanek z art. 144 ust. 1 ustawy Pzp? Odpowiedzi na to pytanie udziela Urząd Zamówień Publicznych w Informatorze UZP Nr 4/2018. Poniżej przeczytasz skrót opinii prawnej. Dowiedz się, jak właściwie modyfikować umowę i jakie wartości ograniczają Cię w dokonywanych zmianach. 

Zgodnie z art. 144 pkt 6 ustawy Pzp wolno zmodyfikować umowę, jeśli łączna wartość zmian jest mniejsza niż:

  • progi unijne,
  • 10% wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie w przypadku zamówień na usługi lub dostawy albo w przypadku zamówień na roboty budowlane – 15% wartości zamówienia pierwotnie określonej w umowie.

Zamawiający stosownie do tego przepisu ma zatem prawo wielokrotnie zmieniać umowę, jeśli zachowuje właściwą wskazaną w przepisie łączną wysokość zmian.

Należy także zwrócić uwagę na treść art. 144 ust. 1d ustawy Pzp, który doprecyzowuje kwestie związane z obliczaniem wartości zmian umowy, dopuszczalnych na podstawie ust. 1 pkt 6. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, jeżeli umowa zawiera postanowienia przewidujące możliwość zmiany wynagrodzenia należnego wykonawcy z powodu okoliczności innych niż zmiana zakresu świadczenia wykonawcy (np. kwoty waloryzacyjne), to dopuszczalną wartość zmiany umowy, o której mowa m.in. w ust. 1 pkt 6, ustala się na podstawie pierwotnie określonej wartości zamówienia, z uwzględnieniem zmian wynikających z tych postanowień umowy pierwotnej. 

Opinia UZP potwierdza (zresztą za przepisami dyrektyw), że każda z przesłanek wymienionych w art. 144 ust. 1 pkt 1–6 ustawy Pzp ma samodzielny charakter i stanowi odrębną podstawę do zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego. Z uwagi na to, że przesłanka z art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp ma charakter autonomiczny względem innych, pojęcie „łącznych zmian”, o których mowa w tym przepisie, może być interpretowane jedynie w kontekście pierwotnych kwot wynikających z umowy w sprawie zamówienia publicznego, ewentualnie z uwzględnieniem wskazanych w tej umowie kwot waloryzacyjnych lub innych podobnych.

Odnoszenie zatem „łącznej wartości zmian”, o której mowa w art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp do wartości zmian umowy dokonanych na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 2 lub pkt 3 jest bezzasadne.

Źródło: Informator UZP nr 4/2018, www.uzp.gov.pl

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki,

od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...