Zamawiający potrzebuje zlecić zamówienie w trybie z wolnej ręki na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp. Wykonawca pochodzi z Australii i dysponuje jedynie australijskim podpisem. Kiedy zamawiający może podpis kwalifikowany wystawiony poza Unią Europejską? Sprawdź w opracowaniu.
W postępowaniu o udzielenie zamówienia prowadzonym w trybie zamówienia z wolnej ręki wykonawca powinien opatrzyć m.in. JEDZ kwalifikowanym podpisem elektronicznym:
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającym dyrektywę 1999/93/WE (Dz.Urz. UE L 257 z 28 sierpnia 2014 r., str. 73, dalej „e-IDAS”) kwalifikowany podpis elektroniczny oznacza zaawansowany podpis elektroniczny, który jest składany za pomocą kwalifikowanego urządzenia do składania podpisu elektronicznego i który opiera się na kwalifikowanym certyfikacie podpisu elektronicznego.
Jak wynika z tego rozporządzenia, zaawansowany podpis elektroniczny musi spełniać następujące wymogi:
1) jest unikalnie przyporządkowany podpisującemu,
2) umożliwia ustalenie tożsamości podpisującego,
3) jest składany przy użyciu danych służących do składania podpisu elektronicznego, których podpisujący może, z dużą dozą pewności, użyć pod wyłączną swoją kontrolą,
4) jest powiązany z danymi podpisanymi w taki sposób, że każda późniejsza zmiana danych jest rozpoznawalna.
Z art. 25 ust. 3 e-IDAS wynika, że kwalifikowany podpis elektroniczny oparty na kwalifikowanym certyfikacie wydanym w jednym państwie członkowskim jest uznawany za kwalifikowany podpis elektroniczny we wszystkich pozostałych państwach członkowskich.
Nieco inna sytuacja występuje w odniesieniu do podpisów z innych państw niż państwa członkowskie UE, a więc np. podpisów z Australii. Stosownie bowiem do art. 14 ust. 1 e-IDAS usługi zaufania świadczone przez dostawców usług zaufania mających siedzibę w państwie trzecim są uznawane za prawnie równoważne kwalifikowanym usługom zaufania świadczonym przez kwalifikowanych dostawców usług zaufania mających siedzibę w Unii, w przypadku gdy usługi zaufania pochodzące z państwa trzeciego są uznawane na mocy umowy zawartej między Unią a danym państwem trzecim lub organizacją międzynarodową zgodnie z art. 218 TFUE.
Jednocześnie w art. 14 ust. 2 e-IDAS określono, że umowy, o których mowa w art. 14 ust. 1, zapewniają w szczególności, aby:
a) wymogi mające zastosowanie do kwalifikowanych dostawców usług zaufania mających siedzibę w Unii i do świadczonych przez nich kwalifikowanych usług zaufania były spełniane przez dostawców usług zaufania w państwie trzecim lub organizacjach międzynarodowych, z którymi zawarta została umowa, oraz przez świadczone przez nich usługi zaufania;
b) kwalifikowane usługi zaufania świadczone przez kwalifikowanych dostawców usług zaufania mających siedzibę w Unii były uznawane za prawnie równoważne usługom zaufania świadczonym przez dostawców usług zaufania w państwie trzecim lub organizacjach międzynarodowych, z którymi zawarta została umowa.
Podstawa prawna