Powszechnie wiadomo, że dokumenty, jakie powstają podczas prowadzenia procedury na zamówienie podprogowe poniżej 130.000 zł – tj. niepodlegające ustawie Pzp, stanowią informację publiczną. Wobec tego, wykonawca, który chce pozyskać do nich dostęp, czyni to na podstawie regulacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. Co w sytuacji gdy zamawiający pozostaje bierny i nie odpowiada na wniosek? W jaki sposób wykonawca może wyegzekwować od zamawiającego udostępnienie informacji publicznej?
Pewien wykonawca wystosował do zamawiającego następujące pismo:
„Zgodnie z art. 2 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej zwracam się z prośbą o udostępnienie informacji publicznej w zakresie:
Pomimo monitów zamawiający nie odpowiedział na wniosek. Co mu grozi? Jak wyegzekwować wgląd w dokumenty?
W przypadku nieudzielenia informacji w terminie, wobec braku decyzji odmownej, wnioskodawcy przysługuje skarga na bezczynność do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Zgodnie z art. 13 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
Wyjątek od tej zasady stanowią następujące sytuacje:
Odpowiedź na wniosek może zawierać odmowę udostępnienia informacji publicznej. Odmowa udostępnienia informacji publicznej oraz umorzenie postępowania o udostępnienie informacji następują w drodze decyzji administracyjnej (art. 16 ustawy o dostępie do informacji publicznej).
Zgodnie z art. 3 § 2 pkt 8 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach skarg na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania. Przepis ten obejmuje ochroną m.in. podmioty, które korzystają z prawa dostępu do informacji publicznej. Tym samym, w opisanym przypadku istnieje możliwość złożenia skargi na bezczynność do sądu administracyjnego.
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 17 stycznia 2018 r., o sygn. akt II SAB/Bd 109/17 „W świetle obowiązujących przepisów prawa możliwość wniesienia skargi do sądu administracyjnego na bezczynność w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej nie jest uzależniona od wcześniejszego złożenia środka zaskarżania. Przepis art. 37 k.p.a. nie znajduje bowiem tutaj zastosowania”.
Podstawa prawna