Jak w praktyce oceniać niezgodność oferty z SWZ – wyrok KIO

Stan prawny na dzień: 25.10.2022
Jak w praktyce oceniać niezgodność oferty z SWZ – wyrok KIO

Izba ocenia prawidłowość dokonanych przez zamawiającego czynności m.in. na podstawie uzasadnienia tych czynności, które przygotowuje sam zamawiający. Dodatkowo brane są pod uwagę postanowienia SWZ oraz dokumenty i wyjaśnienia składane przez wykonawcę w postępowaniu (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 7 lipca 2022 r., sygn. akt KIO 1603/22).

Na gruncie nowej ustawy Pzp i wykładni jej art. 226 ust. 1 pkt 5 aktualne pozostają tezy orzecznictwa i stanowisko doktryny dotyczące art. 89 ust. 1 pkt 2 poprzedniej ustawy Pzp. Aby zamawiający był uprawniony odrzucić ofertę na podstawie przywołanego przepisu, musi  przeprowadzić analizę porównawczą treści oferty oraz warunków zamówienia. W szczególności trzeba wziąć pod uwagę ich zakres, ilość, jakość, warunki realizacji i inne elementy istotne dla wykonania zamówienia, które stanowią merytoryczne postanowienia oświadczeń woli odpowiednio:

  • zamawiającego, który w szczególności przez opis przedmiotu zamówienia precyzuje i uszczegóławia, jakiego świadczenia oczekuje po zawarciu umowy w sprawie zamówienia publicznego,
  • wykonawcy, który zobowiązuje się do wykonania tego świadczenia w razie wyboru złożonej przez niego oferty (zdefiniowanej w art. 66 Kodeksu cywilnego) jako najkorzystniejszej.

Takie porównanie przesądza o tym, czy treść złożonej w postępowaniu oferty odpowiada warunkom zamówienia. Niezgodność treści oferty z warunkami zamówienia zachodzi więc, gdy zawartość merytoryczna złożonej w danym postępowaniu oferty nie odpowiada ukształtowanym przez zamawiającego i zawartym w SWZ wymaganiom.

Istotne jest, że niezgodność oferty z warunkami zamówienia musi po pierwsze być oczywista i niewątpliwa. Zamawiający musi mieć pewność co do niezgodności oferty z jego oczekiwaniami, przy czym postanowienia SWZ powinny być jasne i klarowne (tak też: wyrok z 22 września 2020 r., sygn. akt KIO 1864/20; wyrok z 20 stycznia 2020 r., sygn. akt KIO 69/20). Odrzucenie oferty nie może nastąpić z błahych, czysto formalnych powodów niewpływających na treść złożonej oferty, jak również gdy zamawiający ma możliwość poprawienia błędów, jakie zawiera oferta.

Więcej na temat niezgodności treści oferty z SWZ piszemy m.in. tutaj:

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy!  Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl/

Autor:

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...